Monica Green (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 17
Title Lärare.
Born 1959
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864736
Email monica.green[på]riksdagen.se
Social media: Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Second Deputy Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Member 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-11-04 – 2011-05-03
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2008-10-16 – 2010-10-12
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Second Deputy Chair 2014-11-04 –
    • Member 2010-11-17 – 2014-11-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Member 2005-10-21 – 2006-10-02
    • Deputy member 2002-10-15 – 2005-10-20
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2010-10-19 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Ledamot trafikutskottet 94-06 och 11-14, finansutskottet 06- och EU-nämnden 08-10. Suppleant näringsutskottet 99-02, miljö- och jordbruksutskottet 02-06, trafikutskottet 06-11 och 14-, skatteutskottet 10-14 och finansutskottet 11-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 05-10, OSSE-delegationen 10-14 och interparlamentariska unionens svenska delegation 10-14. 2:e vice ordförande interparlamentariska unionens svenska delegation 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-05. Ersättare Europaparlamentet 04-09.
  • Föräldrar

    Elektrikern Ingemar Green och brevbäraren Gun Lundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Högskolestudier.
  • Anställningar

    Barnskötare 78-86. Ombudsman, Unga örnar 86-92. Lärare 92-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Glesbygdsverket 99-06 och Post- och telestyrelsen 01-06, vice ordförande 04-06. Ledamot, Länsstyrelsen i Västra Götaland 04-10. Nämndeman, Skövde tingsrätt 88-94 och Länsrätten i Skaraborgs län 91-94. Ersättare, Jämställdhetsrådet 96-04. Ledamot, sjöfartspolitiska utredningen 94-95 och offentlighets- och sekretesskommittén 99-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 88-91 och 02-, vice ordförande. Ledamot, kulturnämnden 85-88, räddningsnämnden 88-91 och arbetsmarknadsnämnden 03-. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Skövde kommun 92-94 och fritidsnämnden och konsumentnämnden, Lidköpings kommun. Ledamot, landstingsstyrelsen, Skaraborgs län 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Skaraborgs län 81-85, ordförande 83-85. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 84-90. Styrelseledamot, Skövde arbetarekommun 87-, ordförande 96-. Styrelseledamot, Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Skaraborgs län 89-01, ordförande 93-96. Styrelseledamot, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 90-99. Ledamot, verkställande utskottet 93-95. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Skaraborg. Ledamot, verkställande utskottet 98-. Förbundsordförande, Unga Örnars Riksförbund 98-04. Ledamot, VINNAS programråd 06-10. Ordförande, NTF (nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande) 13- och för UN, women nationell kommitté, Sverige 15-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Vinstförbud i vården

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:271 Vinstförbud i vården av Lars Beckman M till Socialminister Annika Strandhäll S Den privata barnmorskemottagningen Mama Mia är ett exempel på en omtyckt och respekterad verksamhet som många har valt att använda i Stockholm. Runt om i Sverige finns det många privata vårdcentraler hos vilka många

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud i vården

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:270 Vinstförbud av Lars Beckman (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I Gävle kommun tillhandahålls 23 procent av alla platser i grund- och gymnasieskolan av privata företag. 32 procent av alla platser i särskilt boende för äldre tillhandahålls vidare av privata företag. I Region Gävleborg

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud

Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2017/18:256 Vinstförbudets påverkan på jämställdheten av Erik Andersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I september i år meddelades det att regeringen tillsammans med Vänsterpartiet har nått en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärden – en överenskommelse och ett beslut som bygger på

Inlämnad: 2017-12-01 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Välfärdsutredningens förslag och jämställdheten

Interpellation 2017/18:141 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2017/18:141 Välfärdsutredningens förslag och jämställdheten av Helena Bouveng (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Den av regeringen beställda välfärdsutredningen innebär i praktiken ett vinstförbud. Ett vinstförbud av företag vars majoritet leds av kvinnor. Närmare 7 000 kvinnor leder företag inom

Inlämnad: 2017-11-13 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:141 av Helena Bouveng (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Välfärdsutredningens förslag och jämställdheten

Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. S Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ställa krav på att utbildningar som är inriktade på yrken


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Förskola för alla

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. S Förskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler åtgärder så att fler barn får möjlighet till förskolans verksamhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Att ha


Utskottsberedning: 2017/18:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Vapenexport med demokratikriterier

Motion 2017/18:2680 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2680 av Carina Ohlsson m.fl. S Vapenexport med demokratikriterier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om när statusen för demokrati och mänskliga rättigheter eller om ett land är i väpnad konflikt är ett hinder för svensk vapenexport och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2680 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2680 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Menstruationsskydd i bistånd

Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) Menstruationsskydd i bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alla flickors och kvinnors rätt till menstruationsskydd, att undervisningen om mens måste öka och att tabun omkring mens måste bort,


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Tillgång till telefoni och bredband

Motion 2017/18:2198 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2198 av Eva-Lena Jansson m.fl. S Tillgång till telefoni och bredband Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att fortsatt verka för att säkerställa tillgången till telefoni och bredband för privatpersoner, företag och kommuner i hela


Utskottsberedning: 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2198 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2198 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)