Mikael Oscarsson (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 8
Title Projektledare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864776
Email mikael.oscarsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Defence

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-10-26 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-05-09 – 2018-10-10
    • Deputy member 2010-10-13 – 2012-05-08
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot näringsutskottet 06-10, försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15 och 16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-04, näringsutskottet 98-02, 04-06 och 10-, trafikutskottet 02-04, finansutskottet 06-10 och 14-16, utrikesutskottet 10-14 och 16-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13 och 14 och EU-nämnden 16-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-14, ledamotsrådet 10-12 och Europarådets svenska delegation 10-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Carl-Gustaf Oscarsson och vårdbiträdet Iris Oscarsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-teleteknisk linje, slutår 85. High school-examen, USA 86. Gymnasieekonom 87.
  • Anställningar

    Ombudsman, Kristdemokratiska samhällspartiet, Linköping 88. Säljare, Uppsala 90-95. Projektledare, Uppsala 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polismyndigheten i Uppsala län 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolutskottet 96-98 och kommundelsnämnden 91-94, Uppsala kommun. Stiftsfullmäktig, Uppsala stift 91-01. Uppsala stift 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, KDU i Ödeshög 83-85. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna i Uppsala 90-05, ordförande 94-95. Distriktsordförande, KDU i Östergötlands län 86-89. Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Uppsala län 00-. Ledamot, KDU:s förbundsstyrelse 96-99. Ordförande, Föreningen Ja till livet 91-98. Ordförande, Almunge IK 05-11.
  • Bostadsort

    Almunge

Said and done

Barnomsorgspeng för vård av egna barn

Motion 2018/19:2467 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2467 av Mikael Oscarsson KD Barnomsorgspeng för vård av egna barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att barnomsorgspengen också ska gälla för vård av egna barn och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi kristdemokrater vänder


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2467 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2467 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:FöU6 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 2 avslag, 20 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 151 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 4 avslag, 15 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 139 kB)

Offentliggör all information om Raoul Wallenberg

Motion 2018/19:2449 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2449 av Mikael Oscarsson KD Offentliggör all information om Raoul Wallenberg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att offentliggöra allmänna handlingar från 1971 om fallet Raoul Wallenberg och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2449 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2449 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 83 kB)

Inrätta en internationell tribunal för IS-krigare

Motion 2018/19:2447 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2447 av Mikael Oscarsson KD Inrätta en internationell tribunal för IS-krigare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett erkännande av IS/Daishs brutalitet, övergrepp och folkmord mot kristna, yazidier och icke-sunnitiska muslimer som ett folkmord


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2447 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2447 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 77 kB)

Döp om Arlanda till Raoul Wallenberg Airport

Motion 2018/19:2465 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2465 av Mikael Oscarsson KD Döp om Arlanda till Raoul Wallenberg Airport Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att döpa om Arlanda till Raoul Wallenberg Airport och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har i Raoul Wallenberg


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2465 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2465 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 82 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten behöver ta över ansvaret för sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU SfU UbU 2018/19:FiU3 2018/19:JuU10 2018/19:SoU1 2018/19:SoU10 2018/19:SoU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU7 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 429 kB) Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 731 kB)

Om nya riktlinjer för fosterdiagnostik

Motion 2018/19:2450 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2450 av Mikael Oscarsson KD Om nya riktlinjer för fosterdiagnostik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införlivandet av FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning i nya riktlinjer kring fosterdiagnostik och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2450 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2450 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 79 kB)

Återinför gåvoskatteavdraget

Motion 2018/19:2452 av Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2452 av Mikael Oscarsson KD Återinför gåvoskatteavdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda frågan om att återinföra gåvoskatteavdraget och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2452 av Mikael Oscarsson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2452 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn r Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Familjen är den grund som samhället vilar på Trygga familjer motverkar psykisk ohälsa bland barn och unga Sammanhållna familjer minskar den ekonomiska


Utskottsberedning: AU CU SfU SkU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SoU1 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 234 kB)