Mikael Jansson(SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Gävleborg County, Bench 77
Title Gymnasieingenjör.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866424
Email mikael.jansson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 –

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Motivering Vi motsätter oss en militarisering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå förslaget


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3926 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3926 av Markus Wiechel m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inte ska införas ett PGU-kriterium (politiken för global utveckling) som hinder


Utskottsberedning: 2017/18:UU9

Motion 2017/18:3926 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3926 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Kriskunskap i skolan

Motion 2017/18:3783 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3783 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) Kriskunskap i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla hemkunskapsämnet i grundskolan till att omfatta grundläggande kriskunskap och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3783 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3783 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (pdf, 62 kB)

Alternativ till Västlänken

Motion 2017/18:3877 av Mikael Jansson (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3877 av Mikael Jansson (SD) Alternativ till Västlänken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avbryta vidare projektering och byggnation av Västlänken i Göteborg till dess att alternativ som medger högre samhällsnytta och medelhastighet


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3877 av Mikael Jansson (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3877 av Mikael Jansson (SD) (pdf, 59 kB)

Svenska Höga Fjällvägen

Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) Svenska Höga Fjällvägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda kostnaden för en ”Svenska Höga Fjällenväg” och tillkännager detta för regeringen. Motivering Naturvärden,


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 70 kB)

Snabbspår inom sjukvården vid enklare åkommor

Motion 2017/18:3632 av Jonas Millard och Mikael Jansson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3632 av Jonas Millard och Mikael Jansson (båda SD) Snabbspår inom sjukvården vid enklare åkommor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett snabbspår i den svenska sjukvården enligt de intentioner som nämns i motionen och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU16

Motion 2017/18:3632 av Jonas Millard och Mikael Jansson (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3632 av Jonas Millard och Mikael Jansson (båda SD) (pdf, 65 kB)

Åtgärder mot tiggeri och prostitution

Motion 2017/18:3879 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3879 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) Åtgärder mot tiggeri och prostitution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tiggeri och prostitution ska betraktas som oärlig försörjning och därmed vara skäl för att avvisa respektive


Utskottsberedning: 2017/18:SfU15

Motion 2017/18:3879 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3879 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (pdf, 65 kB)

Redovisning och reducering av kostnader för asyl- och anhöriginvandring

Motion 2017/18:3784 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3784 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) Redovisning och reducering av kostnader för asyl- och anhöriginvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utreda kostnaderna för asyl- och anhöriginvandringen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1 2017/18:SfU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3784 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3784 av Mikael Jansson och David Lång (båda SD) (pdf, 66 kB)