Mikael Eskilandersson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 296
Title Skogsmaskinsförare.
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2017-01-11 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 17-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinsförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinsförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd, 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sverigedemokraternas representant i politisk referensgrupp för Vårdnadsutredningen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Said and done

Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låsa föräldradagar vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år inleds

2018-10-11

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Reserverat barnbidrag vid vårdnadstvister

Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Reserverat barnbidrag vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reservera barnbidrag vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering I de fall

2018-10-11

Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 71 kB)

Gör bankkontonummer flyttbara

Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg båda SD Gör bankkontonummer flyttbara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra bankkontonummer flyttbara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett idag högst konkurrensbegränsande

2018-10-11

Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD) (pdf, 75 kB)

Digitalt röstningsförfarande vid allmänna val

Motion 2018/19:77 av Mikael Eskilandersson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:77 av Mikael Eskilandersson SD Digitalt röstningsförfarande vid allmänna val Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur valsystemet kan förbättras genom användandet av ny teknik och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2018-10-11

Motion 2018/19:77 av Mikael Eskilandersson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:77 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 68 kB)

Minska antalet riksdagsledamöter

Motion 2018/19:76 av Mikael Eskilandersson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:76 av Mikael Eskilandersson SD Minska antalet riksdagsledamöter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minska antalet riksdagsledamöter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag har Sverige 349 ledamöter i riksdagen. Historiskt

2018-10-11

Motion 2018/19:76 av Mikael Eskilandersson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:76 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:52 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:52 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inga barn ska vara gifta i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:52 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:52 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4204 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4204 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson båda SD med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utvidga reformen till att beröra fler län och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:CU2

Motion 2017/18:4204 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4204 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 70 kB)

Förbud mot barnäktenskap

Interpellation 2017/18:552 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2017/18:552 Förbud mot barnäktenskap av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Barnäktenskap har diskuterats flitigt under framför allt det senaste året, även om problemen varit kända under lång tid. Trots att vi har en regering som uttryckligen påstår sig värna flickors och kvinnors

Inlämnad: 2018-05-17 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:552 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot barnäktenskap

Förbud mot bigami

Interpellation 2017/18:551 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2017/18:551 Förbud mot bigami av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Heléne Fritzon S I Sverige råder förbud mot att gifta sig med flera personer. Det kallas i lagtexten för bigami och i folkmun för månggifte. Dock finns undantag som gör det möjligt att i Sverige vara gift med flera personer. Regeringen

Inlämnad: 2018-05-17 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:551 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot bigami

med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer - politik för en hållbar stadsutveckling

Motion 2017/18:4157 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4157 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson båda SD med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer politik för en hållbar stadsutveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en hållbar stadsutveckling och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:CU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4157 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4157 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 71 kB)