Mikael Cederbratt (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County North
Title Poliskommissarie.
Born 1955

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-11-17 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-12-06 – 2010-10-12
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant socialutskottet 06-10 och justitieutskottet 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-.
  • Föräldrar

    Kantorn Ingemar Cederbratt och sjuksköterskan Ulla Cederbratt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 74. Polishögskolan, slutår 76.
  • Anställningar

    Polis, Rikspolisen 76-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Göteborg och Bohuslän 98. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Strömstad 92-98 och omsorgsnämnden, Strömstad 99. Gruppledare, Moderaterna, Strömstad 92-99. Ledamot, landstingsstyrelsen, Bohuslandstinget 92-95. Regionråd, Västra Götalands region 00-06. Ordförande och vice ordförande, Bohustrafiken 93-98. Ordförande, Västtrafik 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas lokalförening 91-97. Styrelseledamot, Moderaternas länsförbund i Bohuslän 93-03 och Moderaternas länsförbund i norra Älvsborg 04-. Ordförande, Strömstad polisförening 89-02.

Said and done

Flykten från polisen

Skriftlig fråga 2017/18:848 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2017/18:848 Flykten från polisen av Mikael Cederbratt M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Häromdagen rapporterade SVT Nyheter att av de 19 600 poliser som var i tjänst 2015 finns bara drygt 70 procent kvar. Det innebär att Sverige har förlorat nästan 6 000 poliser sedan 2015. Det är väldigt oroande

Inlämnad: 2018-02-23 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:848 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 86 kB)

Antalet poliser av de polisanställda

Skriftlig fråga 2017/18:798 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2017/18:798 Antalet poliser av de polisanställda av Mikael Cederbratt M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I sitt svar på min tidigare fråga om hur många poliser regeringen bedömer krävs för att bemöta den eskalerande gängkriminaliteten i landet, förklarade justitieministern att regeringen anslagit

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:798 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 75 kB)

Antalet poliser som krävs för att bekämpa kriminaliteten

Skriftlig fråga 2017/18:682 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2017/18:682 Antalet poliser som krävs för att bekämpa kriminaliteten av Mikael Cederbratt (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Gängkriminaliteten i Sverige visar inga tecken på att avta. Samtidigt slutar allt fler poliser i förtid. Utvecklingen är allvarlig, och det är uppenbart att

Inlämnad: 2018-01-30 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:682 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 75 kB)

Samarbete mellan polis och militär

Skriftlig fråga 2017/18:112 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2017/18:112 Samarbete mellan polis och militär av Mikael Cederbratt (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Södra Rosengård, Tensta, Rinkeby, Biskopsgården, Tjärna Ängar – listan över antalet utanförskapsområden i Sverige kan göras lång. Dessa områden utmärks av hög arbetslöshet, av

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:112 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna föreslår besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Vi satsar på ett förstärkt återvändandearbete genom att utöka antalet förvarsplatser. Vi vill därtill att det ska finnas en jobbstimmulans


Utskottsberedning: 2017/18:SfU4
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2017/18:3753 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3753 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2017/18:3753 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3753 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Arbetskraftsinvandringen

Motion 2017/18:3181 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3181 av Johan Forssell m.fl. M Arbetskraftsinvandringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förändra kravet på utannonseringen av en tjänst vid arbetskraftsinvandring så att lagen blir mer anpassad efter dagens arbetsmarknad, och detta


Utskottsberedning: 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SfU7 2017/18:SkU8
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 11 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3181 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3181 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Uppvärdera medborgarskapet

Motion 2017/18:3179 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3179 av Johan Forssell m.fl. M Uppvärdera medborgarskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla som beviljas medborgarskap ska ha grundläggande kunskaper i det svenska språket, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:KU34 2017/18:SfU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2017/18:3179 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3179 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 78 kB)