Michael Svensson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 189
Title Restauratör/fil.kand
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865861
Email michael.svensson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2011-04-07 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2011-01-27
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member 2017-11-17 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och kulturutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Restauratören Göte Svensson och hemmafrun Mona Svensson, f. Qvarnström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Falkenberg, slutår 76. Fil.kand. statsvetenskap, historia, ekonomisk historia, nationalekonomi, Lunds/Göteborgs universitet, slutår 82. Reservofficersexamen, Hallands regemente 82.
  • Anställningar

    Tjänsteman, MUF:s kansli 79-80. Egenföretagare/krögare 82-06. Delikatesshandlare 95-07. Platschef, livsmedelsindustri 06-08. Konsult/utbildare, Delikatesscompagniet AB 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenbergs kommun 79-88. Ledamot, kommunstyrelsen 85-88. Ordförande, kulturnämnden 82-85. Ledamot, byggnadsnämnden 85-88. Suppleant, socialnämnden 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Halland 78-81. Ordförande, MUF Göteborg 80-81. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 80-84. Ordförande, Falkenbergsmoderaterna 86-88, vice ordförande 08-. Leder en idépolitisk samtalsklubb i M-gruppen. Förbundsordförande, Moderaterna i Halland 13-.

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp förutsättningarna att attrahera och behålla forskare


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av och återrapportering om rymdstrategin till riksdagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Strandskydd och bostadsbyggande

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:567 Strandskydd och bostadsbyggande av Michael Svensson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige har en lång fastlandskust. Enligt Statistiska centralbyråns beräkningar är den totala strandlängden i landet 424 000 km, vilket motsvarar tio och ett halvt varv runt ekvatorn eller mer än ett helt

Inlämnad: 2018-05-29 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M) (pdf, 99 kB)

En utbyggnad av vägarna till Ullared

Interpellation 2017/18:561 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:561 En utbyggnad av vägarna till Ullared av Michael Svensson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Väg 154 från Falkenberg och väg 153 från Varberg är vägar som båda leder till Ullared. Ytterligare gemensamt för väg 154 och 153 är att de är hårt belastade av såväl personbilar som tung trafik. Sträckorna

Inlämnad: 2018-05-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:561 av Michael Svensson (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 65 kB)

Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:300 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Svenska skolor och klassrum ska vara en trygg plats för såväl elever som lärare. När klassrummet präglas av studiero kan lärarna fokusera på elevernas lärande

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Våld och hot i skolan

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist (SD) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Våld och hot i skolan

Ordning och reda i klassrummet

Interpellation 2017/18:286 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:286 Ordning och reda i klassrummet av Michael Svensson (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Hörselkåpor, sena ankomster, hot och trakasserier är vanliga inslag i alltför många skolor och i elevers vardag. PISA-undersökningen 2015 visar att var sjätte 15-åring utsätts för kränkningar

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:286 av Michael Svensson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ordning och reda i klassrummet

Mer undervisningstid

Interpellation 2017/18:285 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:285 Mer undervisningstid av Michael Svensson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP En svensk skolelev har nästan ett års mindre undervisningstid under sin grundskoletid jämfört med en genomsnittselev från OECD-området. Detta trots att studier pekar på ett starkt samband mellan förbättrade

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:285 av Michael Svensson (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mer undervisningstid

Lärarnas administrativa börda

Interpellation 2017/18:283 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:283 Lärarnas administrativa börda av Michael Svensson (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Vi moderater vill öka undervisningstiden i skolan. Vi vill ha mer undervisningstid per dag och ett eventuellt införande av treterminssystem, så att varje elev får mer tid med en lärare.

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:283 av Michael Svensson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lärarnas administrativa börda