Mia Sydow Mölleby (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 235
Title Sjuksköterska.
Born 1960
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866011
Email mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Group Leader
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Left Party

    • Group Leader 2016-02-03 –
    • Deputy Group Leader 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-05-25
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2017-06-26 – 2017-08-31
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 –

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:210 Reduktion av avgift för lov, förhandsbesked och anmälan

Motion 2017/18:4084 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4084 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:210 Reduktion av avgift för lov, förhandsbesked och anmälan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:210 Reduktion av avgift för lov, förhandsbesked och anmälan. Inledning  Det råder bostadsbrist


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:4084 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4084 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4082 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4082 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör ratificera tilläggsprotokollet till barnkonventionen om inrättandet


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25

Motion 2017/18:4082 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4082 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden - en strategi för de statliga insatserna

Motion 2017/18:4081 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4081 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden en strategi för de statliga insatserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur ett statligt ansvar för utbildningen


Utskottsberedning: 2017/18:KrU9

Motion 2017/18:4081 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:4081 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning

Motion 2017/18:4083 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4083 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning. Motivering Att förebygga och förhindra terrorism och annan


Utskottsberedning: 2017/18:JuU35

Motion 2017/18:4083 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4083 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:169 Stärkt rättssäkerhet vid genomförande av särskilda befogenheter på särskilda ungdomshem och LVM-hem

Motion 2017/18:4046 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4046 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:169 Stärkt rättssäkerhet vid genomförande av särskilda befogenheter på särskilda ungdomshem och LVM-hem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör utredas hur tillsynen och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU30

Motion 2017/18:4046 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4046 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:157 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden

Motion 2017/18:4044 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4044 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:157 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det nuvarande etableringstaket på 36 procent bör slopas och att Apoteket AB bör få i uppdrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU24

Motion 2017/18:4044 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4044 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter

Motion 2017/18:4013 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4013 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör lagstiftas om dold försäljning av tobak och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:SoU21

Motion 2017/18:4013 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4013 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Motionen utgår

Motion 2017/18:4003

Motion till riksdagen 2017/18:4003 Motionen utgår.

2018-03-21

med anledning av prop. 2017/18:89 Ett modernt och stärkt skydd för Sveriges säkerhet - ny säkerhetsskyddslag

Motion 2017/18:3980 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3980 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:89 Ett modernt och stärkt skydd för Sveriges säkerhet ny säkerhetsskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta fram riktlinjer för hur outsourcing av it-verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:JuU21

Motion 2017/18:3980 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3980 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förutom kvalitetsskäl och effektivitetsskäl ska patientsäkerheten


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22

Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 75 kB)