Mattias Karlsson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 151
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866400
Email mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Sweden Democrats

    • Group Leader
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • The Riksdag Board

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • The Sweden Democrats

    • Group Leader 2014-09-29 –
    • Deputy Group Leader 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2011-11-18 – 2013-02-21
    • The Riksdag Board

    • Member 2014-10-07 –
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Said and done

Uppåkra Arkeologiska Center

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. SD Uppåkra Arkeologiska Center Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör visa större intresse för Uppåkra Arkeologiska Center och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fornlämningen efter järnåldersstaden

2018-10-09

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en ny utredning


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2

Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

En ansvarsfull invandringspolitik

Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. SD En ansvarsfull invandringspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hjälp i närområdena och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kvotflyktingar


Utskottsberedning: 2017/18:AU7 2017/18:JuU13 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:SfU16 2017/18:SfU17 2017/18:SfU18 2017/18:SoU1 2017/18:SoU13 2017/18:TU17 2017/18:UU1 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 51 avslag

Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 130 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. SD, Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i lagstiftningen med syftet att förenkla utfärdandet av kontaktförbud för utsatta kvinnor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:AU8 2017/18:CU16 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU17 2017/18:JuU25 2017/18:JuU36 2017/18:KrU3 2017/18:SfU15 2017/18:SfU16 2017/18:TU17
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (pdf, 144 kB)

Budgetpropositionen för 2018

Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetpropositionen för 2018 1  Sammanfattning Satsningar 2018 2019 2020 Sänkt inkomstskatt låg- och medelinkomsttagare 20,0 20,0 20,0 Sänkt marginalskatt 5,5 5,8 6,0 Satsningar mot äldrefattigdom avskaffad pensionärsskatt höjd garantipension


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 609 kB) Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 925 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

En ansvarsfull invandringspolitik

Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. SD En ansvarsfull invandringspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hjälp i närområdena genom ökade anslag till UNHCR samt utvalda kompletterande hjälporganisationer och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:AU6 2016/17:JuU18 2016/17:SfU14 2016/17:SfU15 2016/17:SfU16 2016/17:SfU17 2016/17:SfU18 2016/17:SfU4 2016/17:SfU6 2016/17:UbU18 2016/17:UU2 2017/18:KU34 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (57 yrkanden): 57 avslag

Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 132 kB)

Ökad nordisk språkförståelse

Motion 2016/17:2425 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2425 av Richard Jomshof m.fl. (SD) Ökad nordisk språkförståelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning med syfte att presentera konkreta förslag på hur den nordiska språkförståelsen ska kunna förbättras,


Utskottsberedning: 2016/17:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2425 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2425 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)