Mats Pertoft (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Stockholm County
Title Lärare.
Born 1954

Current assignments

  • No assignments since 2018-04-17

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2011-09-15 – 2014-09-29
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Alternate member 2015-12-11 – 2016-08-06
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2006-10-04 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy Chair 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Extra deputy member 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Deputy Chair 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Extra deputy member 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-01-25 – 2018-04-17
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Deputy member 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2008-10-01 – 2009-01-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10, 11-14 och 15-16 (ersättare 151211-160806). Ledamot utbildningsutskottet 06-10, skatteutskottet 11-14 och vice ordförande justitieutskottet 15-16. Suppleant trafikutskottet 08-09, finansutskottet 06-07, 08, 09-10 och 11-14 och extra suppleant 15-16. Kvittningsman 06-10.
  • Föräldrar

    Ingenjören Curt Pertoft och arkivarien Maj-Britt Pertoft, f. Walldén.
  • Utbildning

    Freiherr-vom-Stein Gymnasium, latinlinje, Frankfurt/Main, Västtyskland. Gymnasieskola, samhällslinjen, Grännaskolan, Gränna, slutår 73. Sociologi, Johan-Wolfgang-von-Goethe Universität, Frankfurt/Main 74-78. Cykel- och mopedreparatörsutbildning, AMS, Göteborg 80. Diplomutbildning som eurytmist, Rudolf-Steiner högskolan, Järna 81-85.
  • Anställningar

    Hamnarbetare, Göteborg 79-81. Lärarvikarie 80-81. Lärare, Kristoffergården, Järna 85-86. Eurytmilärare, Martinskolan, Stockholm 86-90. Lärare och ekonomiansvarig, Solvikskolan 90-97. Ekonomiansvarig, Ängsholmens arbets- och boendekollektiv, ett behandlingshem för kvinnor i kris, Mörkö 97-00. Kommunalråd, Miljöpartiet, Södertälje 00-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen Regeringskansliet 16-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Skolinspektionens insynsråd 09-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 94-09. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 94-06. Ledamot, utbildningsnämnden, Södertälje 98-06. Hölö-Mörkö kommundelsnämnd 90-98. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Miljöpartiet, Södertälje 95-02. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-07. Föreningsordförande, Vågbrytaren, mot hälsovådlig elektromagnetisk strålning 01-03. Styrelseledamot, Telgekoncernen 02-06. Ordförande, Miljöpartiet Stockholmsregionen 10-16. Ordförande, Telge inköp 14-. Ordförande, Stiftelsen Drivhuset, Södertälje 15-. Styrelseledamot, Famna 16-.

Said and done

PKU-registret

Skriftlig fråga 2015/16:1442 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2015/16:1442 PKU-registret av Mats Pertoft MP till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringen beslutade den 26 maj 2016 om ett kommittédirektiv En ändamålsenlig reglering för biobanker Dir. 2016:41 genom vilket en särskild utredare ska göra en översyn av den lagstiftning som reglerar hanteringen av humanbiologiskt material,

Inlämnad: 2016-07-08 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1442 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB)

Ridsport som friskvård

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:632 Ridsport som friskvård av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Ridsporten är en viktig källa till upplevelser och avkoppling för många människor, särskilt kvinnor. Ca 750 000 människor rider regelbundet, och av dessa är ca 400 000 kvinnor. Ytterligare en halv miljon människor har regelbunden

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

Möjligheten för småföretagare att göra avdrag för lokaler

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:614 Möjligheten för småföretagare att göra avdrag för lokaler av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Det har under senare tid blivit allt svårare att dra av lokalkostnader för småföretag som drivs i anslutning till hemmet. Det är väl vanligt att små företag och nystartade företag med varierande

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB)

Finansieringen av den utökade matematikundervisningen

Skriftlig fråga 2013/14:598 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:598 Finansieringen av den utökade matematikundervisningen av Mats Pertoft MP till Utbildningsminister Jan Björklund FP Under budgetåret 2013 utökades den obligatoriska matematikundervisningen i den svenska skolan. Samma sak skedde 2014. Skolhuvudmännen kompenserades genom att utökade medel tillfördes det

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:598 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

Rättssäkerheten kring företrädaransvaret i skatteförfarandelagen

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:596 Rättssäkerheten kring företrädaransvaret i skatteförfarandelagen av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Företrädaransvaret i skatteförfarandelagen innebär att en företagare kan bli personligt ansvarig för betalning av bolagets skatter och avgifter om han eller hon inte har sett till att

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige Klimatansvar, kunskap och nya jobb 4


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m.

Motion 2013/14:Ub19 av Jabar Amin och Mats Pertoft (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub19 av Jabar Amin och Mats Pertoft MP med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m. 201314MP059 med anledning av regeringens proposition 2013 14 112 Villkor för fristående skolor m m Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2013/14:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub19 av Jabar Amin och Mats Pertoft (MP) (doc, 43 kB)

Införande av kvotplikten

Interpellation 2013/14:439 av Mats Pertoft (MP)

Interpellation 2013/14:439 Införande av kvotplikten av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Torsdagen den 10 april informerades riksdag, näringsliv, medier och Sverige om att kvotplikten för biobränsle inte kommer att införas den 1 maj 2014 som planerat och beslutat av riksdagen. Beskedet kommer 20 dagar

Inlämnad: 2014-04-14 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Interpellation 2013/14:439 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Införande av kvotplikten

Ombyggnaden av väg 57 genom Järna samhälle

Skriftlig fråga 2013/14:552 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:552 Ombyggnaden av väg 57 genom Järna samhälle av Mats Pertoft MP till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Väg 57 mellan E4:an och Gnesta är just nu i ett planeringsskede för en välbehövlig ombyggnad. Samtidigt har Järna samhälle och Södertälje kommun sedan mycket länge drivit frågan om att väg 57 skulle

Inlämnad: 2014-04-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:552 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2013/14:181 Lättnad i lagen om skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel

Motion 2013/14:T7 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:T7 av Stina Bergström m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:181 Lättnad i lagen om skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2005:1248 om skyldighet att tillhandahålla


Utskottsberedning: 2013/14:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:T7 av Stina Bergström m.fl. (MP) (doc, 64 kB)