Mats Persson(Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Skåne County South, Bench 259
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email mats.persson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-08-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinary member 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Committee on Finance

    • Member 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-19 – 2018-09-24

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en digital


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 65 kB)

Åtgärder för enkla jobb

Skriftlig fråga 2017/18:154 av Mats Persson (L)

Fråga 2017/18:154 Åtgärder för enkla jobb av Mats Persson (L) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Frågan om hur vi skapar fler jobb för människor med kort utbildning och liten arbetslivserfarenhet är en ödesfråga för Sverige. Flera expertorgan lyfter fram bristen på jobb som inte kräver

Inlämnad: 2017-10-24 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:154 av Mats Persson (L) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2017/18:3812 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3812 av Christer Nylander m.fl. (L) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Kunskap


Utskottsberedning: 2017/18:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3812 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2017/18:3812 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 133 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2017/18:3811 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3811 av Christer Nylander m.fl. (L) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning och högre studier ger möjligheten att lära sig


Utskottsberedning: 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3811 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3811 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en globaliserad värld innebär utveckling


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3801 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3801 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering För elfte året i rad backar demokratin


Utskottsberedning: 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3801 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3801 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3818 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3818 av Nina Lundström m.fl. (L) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Välfungerande kommunikationer och modern infrastruktur


Utskottsberedning: 2017/18:TU1

Motion 2017/18:3818 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3818 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 92 kB)

Transport och it

Motion 2017/18:3462 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3462 av Nina Lundström m.fl. (L) Transport och it Förslag till riksdagsbeslut 1.       Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om infrastruktur för hela Sverige och tillkännager detta för regeringen. 2.       Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU UbU 2017/18:FiU1 2017/18:MJU9 2017/18:SkU10 2017/18:SkU8 2017/18:TU4 2017/18:TU6
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 1 avslag, 27 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3462 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2017/18:3462 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 134 kB)