Mats Green (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 255
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864610
Email mats.green[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. C, KD, M med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidareutveckla reformen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med växande


Utskottsberedning: 2018/19:CU2

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (pdf, 69 kB)

Kreditrestriktioner på bostadsmarknaden

Interpellation 2017/18:535 av Mats Green (M)

Interpellation 2017/18:535 Kreditrestriktioner på bostadsmarknaden av Mats Green M till Statsrådet Per Bolund MP Bostadsbyggandet i Sverige är förvisso på en relativt sett hög nivå, och det är positivt. Detta beror dock inte på regeringens förda politik utan snarare på den rådande högkonjunkturen, en positiv arbetskraftsutveckling,

Inlämnad: 2018-05-07 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:535 av Mats Green (M) (pdf, 87 kB)

Regelförenklingar i bostadspolitiken

Interpellation 2017/18:532 av Mats Green (M)

Interpellation 2017/18:532 Regelförenklingar i bostadspolitiken av Mats Green M till Statsrådet Peter Eriksson MP Delar av regeringens mål i bostadspolitiken har varit att verka för fler bygglovsbefriade åtgärder och se över Boverkets byggregler för att öka bostadsbyggandet. Detta är en välkommen ambition från regeringens

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:532 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regelförenklingar i bostadspolitiken

Problem på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2017/18:1269 av Mats Green (M)

Fråga 2017/18:1269 Problem på bostadsmarknaden av Mats Green M till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har hållit ett mycket högt tonläge i den bostadspolitiska debatten och hittills hävdat att bostadsbyggandet varit det största sedan miljonprogrammets dagar. Sedan i höstas har dock byggtakten minskat, och prognoser

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1269 av Mats Green (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. M, KD, C med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om verkställbarhet av beslut om lov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (pdf, 76 kB)

med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer -politik för en hållbar stadsutveckling

Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer politik för en hållbar stadsutveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att revidera det övergripande målet för hållbara städer och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:CU39
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Bostadssituationen i landets kommuner

Interpellation 2017/18:472 av Mats Green (M)

Interpellation 2017/18:472 Bostadssituationen i landets kommuner av Mats Green M till Statsrådet Peter Eriksson MP I mars 2016 trädde anvisningslagen i kraft. Denna lag reglerar vilket ansvar kommunerna har för att ta emot nyanlända och erbjuda bostäder till dessa. Regeringen har dock inte matchat lagen med några praktiska

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:472 av Mats Green (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bostadssituationen i landets kommuner

med anledning av prop. 2017/18:129 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning

Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. KD, M, C, L med anledning av prop. 2017/18:129 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skriftlighetskravet vid telefonförsäljning ska gälla vid samtliga telefonavtal där


Utskottsberedning: 2017/18:CU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler

Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. M, C med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barnets rätt att yttra sig i adoptionsutredningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:CU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. M, KD, C, L med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som föreslås i motionen om ett nytt nationellt mål för arkitektur-form- och designpolitiken. Inledning Sverige växer och behovet


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 84 kB)