Matilda Ernkrans (SocDem) - Riksdagen

Matilda Ernkrans (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 198
Title Arbetsförmedlare.
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865042
Email matilda.ernkrans[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Chair
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2002-09-30 – 2006-02-20
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2007-08-29 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-02 – 2007-08-28
    • Ordinary member 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Chair 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Chair 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Committee on Education

    • Chair 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Member 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2004-05-03 – 2006-10-02
    • Deputy member 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Committee on Housing

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-060220). Ledamot kulturutskottet 04-06, socialförsäkringsutskottet 06-10 och ordförande miljö- och jordbruksutskottet 10-. Suppleant kulturutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02 och 07-10, bostadsutskottet 03-06 och näringsutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 10-.
  • Föräldrar

    Kommuntjänstemannen Jan Karlsson och undersköterskan Carita Ernkrans.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 92. Högskole-/universitetsstudier i statsvetenskap, nationalekonomi och sociologi 95-02.
  • Anställningar

    Köksbiträde, Hallsbergs kommun 91-93. Arbetsförmedlare, Hallsberg 93-. Vårdbiträde, Hallsbergs kommun 97. Politisk sekreterare, Örebro läns landsting 98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 95-07 och 10-, vice ordförande 03-07. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 94-98 och fastighetsnämnden, vice ordförande 98-02. Ledamot, myndighetsnämnden 03-07. Ledamot, hälso- och sjukvårdsberedningen, Örebro läns landsting 98-02. Styrelseledamot, Hallsbergs bostadsstiftelse, vice ordförande 98-02. Ledamot, Sydnärkes utbildningsförbund 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Hallsberg 91-, ordförande 95-99. Styrelseledamot, Långängens socialdemokratiska förening 91-94 och Kårstahults socialdemokratiska förening 94-07. Styrelseledamot, Hallsbergs arbetarekommun 95-, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Rallarrosen (socialdemokratisk kvinnoklubb) 01-. Ordförande, Nya (s), socialdemokratisk förening 05-. Ledamot, partidistriktets styrelse 07-. Ersättare, partistyrelsen 11-.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Said and done

Komplett dubbelspår Hallsberg–Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. S Komplett dubbelspår HallsbergDegerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för ett komplett dubbelspår


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Oslo-Stockholm 2.55

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla tågtrafiken StockholmVästerås-ÖrebroKarlstadOslo och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Rökfritt Sverige 2025

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. S Rökfritt Sverige 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara rökfritt 2025 och tillkännager detta för regeringen. Motivering När läkare får frågan vad som är den enskilt viktigaste åtgärden


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Områdespoliser för ökad trygghet

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) Områdespoliser för ökad trygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om områdespoliser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisens stora omorganisation, trädde i kraft den 1


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Utbildningar för att säkra en bra och trygg vård

Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. S Utbildningar för att säkra en bra och trygg vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen, i samverkan med landsting/regioner, bör se över hur ett volymmässigt väl avvägt utbildningsutbud som motsvarar


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Rätt till fri abort

Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. S Rätt till fri abort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätten till fri abort och behovet av att globalt påverka kvinnors rätt till fri abort och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige lagstiftades


Utskottsberedning: 2017/18:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

ROT-avdrag utifrån behov

Motion 2017/18:1457 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1457 av Lena Hallengren m.fl. S ROT-avdrag utifrån behov Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ROT-avdrag till de hus och hushåll som bäst behöver det och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det byggs idag fler bostäder än på mycket


Utskottsberedning: 2017/18:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1457 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1457 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Fritidshem

Motion 2017/18:849 av Matilda Ernkrans (S)

Motion till riksdagen 2017/18:849 av Matilda Ernkrans S Fritidshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behoven för fritidshemmens framtida utveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fritidshem är viktiga för barns utveckling och lärande.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:849 av Matilda Ernkrans (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:849 av Matilda Ernkrans (S) (pdf, 56 kB)

Alla barns rätt till kultur och idrott

Motion 2017/18:674 av Eva-Lena Jansson och Matilda Ernkrans (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:674 av Eva-Lena Jansson och Matilda Ernkrans båda S Alla barns rätt till kultur och idrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att öka alla barns tillgång till kulturupplevelser och deltagande i kulturverksamhet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KrU2 2017/18:KrU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:674 av Eva-Lena Jansson och Matilda Ernkrans (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:674 av Eva-Lena Jansson och Matilda Ernkrans (båda S) (pdf, 65 kB)

Lärcentrum

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. S Lärcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en förnyad satsning på att utveckla lärcentrum runt om i landet så att fler utbildningsplatser förläggs dit och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 65 kB)