Mathias Tegnér (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 210
Title Civilekonom.
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864827
Email mathias.tegner[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Alternate member 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2016-06-14 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 –
    • Member 2016-04-18 – 2018-10-02
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141014-). Ledamot EU-nämnden 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, socialförsäkringsutskottet 14- och skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Christer Tegnér och ekonomiassistenten Karin Tegnér, f. Marianne Byrhammar.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tyresö, slutår 98. Fil.kand. historia, Stockholms universitet 00-02. Civilekonomexamen 05-08.
  • Anställningar

    Reseledare, Fritidsresor, 03-05. Accounting Controller, Hennes & Mauritz AB 09-10, Accounting Manager 10-13 och Head of Corporate Accounting.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Tyresö 98-. Ersättare, kommunstyrelsen, Tyresö 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen och socialnämnden, Tyresö. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden, Tyresö 97-98 och ledamot 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Tyresö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, socialdemokratiska ekonomklubben, Handelshögskolan Stockholm 06-07. Styrelseledamot, Tyresö Bostäder 07-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Tyresö 13-14 och ordförande 14-. Styrelseledamot, Stockholms Ishockeyförbund 15-.

Said and done

Om höghastighetståg och en fungerande tågtrafik i Europa

Motion 2018/19:2665 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2665 av Mathias Tegnér S Om höghastighetståg och en fungerande tågtrafik i Europa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för höghastighetståg i Sverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2665 av Mathias Tegnér (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2665 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 78 kB)

Trygga socialförsäkringar i ny tid

Motion 2018/19:2680 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2680 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli båda S Trygga socialförsäkringar i ny tid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga höjda tak i sjukförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: AU SfU

Motion 2018/19:2680 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2680 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (pdf, 87 kB)

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Marint reservat på Arktis

Motion 2018/19:1813 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1813 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli båda S Marint reservat på Arktis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om marint reservat på Arktis och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arktis och isen Den arktiska faunan är på


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1813 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1813 av Mathias Tegnér och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (pdf, 90 kB)

Ett fritt Västsahara

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. S Ett fritt Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en marockansk vägran att acceptera en folkomröstning skulle aktualisera frågan om ett diplomatiskt erkännande av ett fritt Västsahara och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Helhetsöversyn på taxibranschen

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. S Helhetsöversyn på taxibranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela taxibranschen med lösningar som leder till en väl fungerande bransch i framtiden och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Bättre vård vid endometrios

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Möjliggör för fler att få vaccin mot TBE

Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér båda S Möjliggör för fler att få vaccin mot TBE Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se över möjligheterna att verka för att TBE-vaccination blir möjligt för fler och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 77 kB)

Om jämlikhet och skatter

Motion 2018/19:1978 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1978 av Mathias Tegnér S Om jämlikhet och skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jämlikhet och skatter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Så länge det har funnits människor har det funnits ojämlikhet, men naturligtvis


Utskottsberedning: 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:1978 av Mathias Tegnér (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:1978 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 85 kB)

En anläggningsfond för fler och bättre idrottsanläggningar

Motion 2018/19:2244 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2244 av Mathias Tegnér S En anläggningsfond för fler och bättre idrottsanläggningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka möjligheter att inrätta en anläggningsfond och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alla barn


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2244 av Mathias Tegnér (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2244 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 71 kB)