Mathias Sundin(Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Östergötland County, Bench 89
Born 1978
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email mathias.sundin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Alternate member 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra deputy member 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Committee on Taxation

    • Member 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra deputy member 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Extra deputy member 2012-05-01 – 2012-12-31

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen senast den 1 juli 2019 bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 71 kB)

Konkurrens på den omreglerade spelmarknaden

Skriftlig fråga 2017/18:156 av Mathias Sundin (L)

Fråga 2017/18:156 Konkurrens på den omreglerade spelmarknaden av Mathias Sundin (L) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Utredningen (SOU 2017:30) om en omreglerad spelmarknad har överlag mottagits positivt. På en viktig punkt finns emellertid frågetecken: Utredningen föreslår att Svenska Spel delas upp i en

Inlämnad: 2017-10-24 Svarsdatum: 2017-11-06 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:156 av Mathias Sundin (L) (pdf, 77 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: UbU 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KrU2 2017/18:KrU7 2017/18:SfU15 2017/18:SfU3 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU9 2017/18:UU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 6 avslag, 28 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2017/18:3824 av Mathias Sundin m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3824 av Mathias Sundin m.fl. (L) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det ska vara lätt för medborgare


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3824 av Mathias Sundin m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3824 av Mathias Sundin m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

Uppföljning av lagstiftning

Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Uppföljning av lagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över tullagen i syfte att utreda hur den påverkat kostnaderna för små företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1 2017/18:SkU11 2017/18:SkU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 73 kB)

Företrädaransvar och anstånd i skattemål

Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Företrädaransvar och anstånd i skattemål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utöka uppdraget till Statskontoret och att uppdraget i sin helhet ska redovisas före den 1 april


Utskottsberedning: 2017/18:SkU12

Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 75 kB)

Effekter av regeringens skattepolitik

Motion 2017/18:3724 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3724 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Effekter av regeringens skattepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra till regeringen att utvärdera effekterna av återinförandet av särskild löneskatt och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SkU10 2017/18:SkU11 2017/18:SkU8

Motion 2017/18:3724 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3724 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 77 kB)

Synliggörande av och information om skatter

Motion 2017/18:3722 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3722 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Synliggörande av och information om skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra åt Ekonomistyrningsverket att utreda hur skatter kan synliggöras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU12

Motion 2017/18:3722 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3722 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 70 kB)

Stadigvarande bostad

Motion 2017/18:3721 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3721 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Stadigvarande bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett slopande av avdragsförbudet för stadigvarande bostad i mervärdesskattelagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Momsen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU11

Motion 2017/18:3721 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3721 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 66 kB)