Markus Wiechel (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 58
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email markus.wiechel[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-12-03 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2016-10-11 – 2017-11-14
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2015-11-03 – 2018-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2013-09-17 – 2014-06-15
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member 2018-11-01 –
    • Deputy member 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-16 och utrikesutskottet 16-. Suppleant justitieutskottet 13-14, civilutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 15- och socialförsäkringsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 13-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Veterinären Sten Wiechel och professorn Kristina Narfström.
  • Utbildning

    Diverse studier vid Columbia Career Center (Columbia, Missouri USA) 03-05. High School Diploma från David H. Hickman High School (Columbia, Missouri USA) 03-07. Distansstudier i svenska A och B samt statsvetenskap vid Värmdö gymnasium 05-07. Studier vid socionomprogrammet, Linköpings universitet 07-08 och studier i statsvetenskap 08-09. Diverse internutbildningar (främst inom sälj, kommunikation och rekrytering) vid olika företag och föreningar 08-12. Kurs i sorgbearbetning/krishantering i Vibynäs 14.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare (sommarjobb) 03-06. Telefonförsäljare 08. Rekryterare och försäljare 08. Kundbokare och rådgivare 09. Lagerarbetare 09. Regional valorganisatör 09-10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 10-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Suppleant, Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (Europarådet) 16-. Ledamot, Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (Europarådet) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, gruppledare, Norrköping 10-13 och ledamot 10-. Ledamot, valberedningen 10-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommanditdelägare Retvet KB 07-. Ledamot, Boråd Gripen i Norrköping 07-09. Ordförande för SD Norrköping 09-11. Ordförande för SD Östergötland 09-15. Revisorssuppleant, SDU 10-11. Ledamot, SD Mjölbys valberedning 10-12. Ledamot, SD Linköpings valberedning 10-13. Ledamot, SDU Östergötlands valberedning 11-12. Ledamot i SDU Norrköpings valberedning 11-12. Ledamot i SD Vadstenas valberedning 11-12. Ledamot i SD Motalas valberedning 11-12. Suppleant, Sverigedemokraternas partistyrelse 11-. Vice ordförande, SD Norrköping 12-13. Revisorssuppleant, SD Motala/Vadstena 12-13. Ledamot för SD Norrköpings valberedning 12-15. Ledamot för SD Åtvidabergs valberedning 13-. Ledamot, SD Motala/Vadstenas valberedning 14-15. Redaktör för SD-kuriren 14-15. Ledamot, SD Valdemarsviks valberedning 14-. Ledamot i SD Kindas valberedning 14-. Ledamot i SD Östergötlands valberedning 16-.

Said and done

Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ökade kunskaper om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor på bästa sätt förs in i grundskolans


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. SD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd 1 Sammanfattning Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en solidarisk välfärdsmodell som de viktigaste verktygen i byggandet


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 356 kB) Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 360 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. SD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med


Utskottsberedning: 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Nationell strategi för nutrition och fysisk aktivitet

Motion 2018/19:2804 av Markus Wiechel (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2804 av Markus Wiechel SD Nationell strategi för nutrition och fysisk aktivitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett regeringsuppdrag till exempelvis Folkhälsomyndigheten om en nationell strategi för nutrition och fysisk aktivitet och


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2804 av Markus Wiechel (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2804 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 73 kB)

Samordnat ansvar och ökad kontroll vid vård av personer som lider av missbruk eller psykiska sjukdomar

Motion 2018/19:2803 av Markus Wiechel (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2803 av Markus Wiechel SD Samordnat ansvar och ökad kontroll vid vård av personer som lider av missbruk eller psykiska sjukdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen för vård av beroendesjukdom samt den psykiatriska


Utskottsberedning: SoU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2803 av Markus Wiechel (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2803 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Lindrigare läkemedelsalternativ inom sjukvården

Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. SD Lindrigare läkemedelsalternativ inom sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte bestraffa personer som på ett fördelaktigt sätt använt sig av cannabis- och hampapreparat för att lindra en svår


Utskottsberedning: UbU 2018/19:SoU7

Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

Ett transparent skattesystem

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Ett transparent skattesystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydligare redovisa mervärdesskatt för konsumenter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 80 kB)

Medvetenhet kring skador av plast i livsmedel

Motion 2018/19:2800 av Markus Wiechel (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2800 av Markus Wiechel SD Medvetenhet kring skador av plast i livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka medvetenheten kring riskerna med plast relaterat till förvaring och upphettning av mat och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:2800 av Markus Wiechel (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2800 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 74 kB)

Hälsosam mat inom den offentliga verksamheten

Motion 2018/19:2798 av Markus Wiechel och Lars Andersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2798 av Markus Wiechel och Lars Andersson båda SD Hälsosam mat inom den offentliga verksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett handlingsprogram för hälsosam kost inom den offentliga verksamheten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU UbU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2798 av Markus Wiechel och Lars Andersson (båda SD) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:2798 av Markus Wiechel och Lars Andersson (båda SD) (pdf, 89 kB)

Statligt utredningsstöd inför utbetalningar av skattemedel

Motion 2018/19:2802 av Markus Wiechel (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2802 av Markus Wiechel SD Statligt utredningsstöd inför utbetalningar av skattemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett statligt utredningsstöd inför utbetalningar av skattemedel till civilsamhället och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2802 av Markus Wiechel (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2802 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 73 kB)