Marianne Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County South, Bench 125
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email marianne.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 15-.