Maria Weimer(Lib)

Maria Weimer (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Uppsala County, Bench 146
Title Diplomat.
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864543
Email maria.weimer[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Member 2014-12-19 – 2016-01-12
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-01-13 –
    • Member 2014-10-07 – 2014-12-19

Said and done

Webb-TV

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19

Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bevara varje museums särart och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen avslår regeringens förslag


Utskottsberedning: KrU

Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3641 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3641 av Fredrik Malm m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av kontaktperson under en övergångstid för dem vars ålder efter åldersbedömning


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18

Motion 2016/17:3641 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3641 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor

Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen om vägtrafikdefinitioner (2001:559) med de motivuttalanden som framgår av motionen, som innebär


Utskottsberedning: 2016/17:TU12 2016/17:TU14 2016/17:TU17

Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2016/17:85 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk

Motion 2016/17:3621 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3621 av Barbro Westerholm m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:85 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att komplettera ANDT-strategin med en strategi för spelberoende


Utskottsberedning: 2016/17:SoU13

Motion 2016/17:3621 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3621 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige - fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa generellt goda företagsvillkor


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23

Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2016/17:92 Skärpta straff för brott mot tillståndsplikten för explosiva varor

Motion 2016/17:3612 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3612 av Allan Widman m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:92 Skärpta straff för brott mot tillståndsplikten för explosiva varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minimistraffet för grovt brott mot lagen om brandfarliga


Utskottsberedning: 2016/17:FöU10

Motion 2016/17:3612 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3612 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:30 Framtidsfullmakter - en ny form av ställföreträdarskap för vuxna

Motion 2016/17:3602 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3602 av Robert Hannah m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:30 Framtidsfullmakter – en ny form av ställföreträdarskap för vuxna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av förtydligande riktlinjer när det gäller gränsdragningen


Utskottsberedning: 2016/17:CU11

Motion 2016/17:3602 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3602 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

De afghanska tolkarnas rättigheter

Interpellation 2016/17:235 av Maria Weimer (L)

Interpellation 2016/17:235 De afghanska tolkarnas rättigheter av Maria Weimer (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Mellan 2002 och 2014 deltog Sverige i den fredsfrämjande militära insatsen ISAF (International Security Assistance Force) i Afghanistan. För att kunna genomföra uppdraget anlitade Försvarsmakten

Inlämnad: 2017-01-17 Svarsdatum: 2017-02-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:235 av Maria Weimer (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: De afghanska tolkarnas rättigheter

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd

Motion 2016/17:3586 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3586 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11

Motion 2016/17:3586 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3586 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (pdf, 67 kB)