Maria Stockhaus(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 246
Title Civilekonom
Born 1963
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864230
Email maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2015-12-15 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2016-10-26 – 2018-10-31
    • Deputy member 2015-02-12 – 2016-10-26

Said and done

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:170 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2017/18:170 Vinstförbud av Maria Stockhaus (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att ”stoppa vinster i välfärden”. Beslutet bygger bland annat på Reepalus hårt kritiserade väldfärdutredning. Skolutvecklingstakten,

Inlämnad: 2017-11-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:170 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 75 kB)

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:38 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2017/18:38 Vinstförbud av Maria Stockhaus (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att ”stoppa vinster i välfärden”. Beslutet bygger bland annat på Reepalus hårt kritiserade väldfärdutredning. Skolutvecklingstakten,

Inlämnad: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:38 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 75 kB)

Utbildningsplatser i gymnasieskolan

Interpellation 2017/18:37 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2017/18:37 Utbildningsplatser i gymnasieskolan av Maria Stockhaus (M) till Statsrådet Anna Ekström (S) Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att ”stoppa vinster i välfärden”. Beslutet bygger bland annat på Reepalus hårt kritiserade

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-11-09 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2017/18:37 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utbildningsplatser i gymnasieskolan

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Sammanfattning Alla har rätt till bra kunskaper men ingen ska ha rätt att utsätta elever för en dålig skola. Därför lägger vi fram flera förslag för att stärka läraryrket, utöka


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1

Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 117 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en satsning


Utskottsberedning: 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Utbildning som leder till jobb

Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utbildning som leder till jobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om studie- och yrkesvägledning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

En mer flexibel gymnasieskola

Motion 2017/18:3360 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3360 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) En mer flexibel gymnasieskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning av undervisningstiden på gymnasiet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3360 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3360 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

En bättre förskola

Motion 2017/18:3359 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3359 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) En bättre förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna till förstelärare i förskolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3359 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3359 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Digitalisering av skolan

Motion 2017/18:3358 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3358 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Digitalisering av skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en strategi för skolans digitalisering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3358 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3358 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Universitet och högskolor

Motion 2017/18:3357 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3357 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Universitet och högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att resultatet av Ledningsutredningens rekommendationer ska utvärderas under 2018 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3357 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3357 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 96 kB)