Maria Andersson Willner (SocDem)

Tillgänglig ersättare

Party
Constituency Västra Götaland County South
Born 1978

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 – 2016-10-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant utrikesutskottet 14-15 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Helge Andersson och Ingrid Andersson, f. Pettersson.

Said and done

Porrfri skola

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:1174 Porrfri skola av Maria Andersson Willner S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I regeringens digitaliseringsstrategi för skolan, som är utmärkt på många sätt, saknar jag tydliga skrivningar om hur vi ska göra barns förskole- och skolmiljö fri från den sjuka pornografi som tyvärr finns lättillgänglig

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 83 kB)

Situationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:110 Situationen i Afghanistan av Maria Andersson Willner (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Minst 1 662 civila dödades i Afghanistan under första halvåret i år. Minst 20 procent av dåden skedde i Kabul, som är att betrakta som en av de fredligaste delarna av landet. Enligt FN omkom minst

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 67 kB)

Forskningsprogram för patientsäkerhet

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S)

Motion till riksdagen 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner MP, S Forskningsprogram för patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starta ett forskningsprogram för patientsäkerhet och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (pdf, 85 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan

Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner båda S Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för en utbyggnad av E20 genom


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S) (pdf, 77 kB)

Polisutbildning i Borås

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Polisutbildning i Borås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att placera den nya polisutbildningen i Borås och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utmaningarna för framtidens polis är stora.


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Bristen på läkare i Sverige

Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Bristen på läkare i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att fortsatt följa utvecklingen av behovet av utbildning av läkare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är uppenbart


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Beskattning av person med långvarig sjukdom

Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Beskattning av person med långvarig sjukdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet bör reformeras så att människor med långvarig sjukdom inte längre beskattas högre än de som har inkomst


Utskottsberedning: 2017/18:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige

Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:749 av Monica Green m.fl. S Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsbristen i Västsverige måste stävjas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Efter att bostadsbyggandet


Utskottsberedning: 2017/18:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ciderregler

Skriftlig fråga 2016/17:1127 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2016/17:1127 Ciderregler av Maria Andersson Willner (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) 2003 drevs ett mål i marknadsdomstolen där en ciderproducent stämde en annan ciderproducent för vilseledande märkning. Det handlade om att den starkcider som konkurrenten sålde inte var baserad på äppel- eller päronjuice

Inlämnad: 2017-03-28 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1127 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 74 kB)