Margareta Cederfelt (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 25
Title Leg. sjuksköterska
Born 1959
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864282
Email margareta.cederfelt[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy Chair

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Alternate member 1999-09-14 – 2000-04-30
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Ordinary member 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2006-11-15 – 2008-03-06
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Deputy member 2007-10-16 – 2008-03-06
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1999-09-23 – 2000-04-30
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on Housing

    • Deputy member 2001-03-08 – 2002-03-21
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-10-07
    • Deputy member 2006-11-15 – 2010-10-12
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy Chair 2018-10-16 –
    • Member 2018-10-09 – 2018-10-16
    • Deputy Chair 2014-11-06 – 2018-10-09
    • Member 2014-10-14 – 2014-11-06
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 99-02 (ersättare 990914-000501) och 06- (statsrådsersättare 061026-140929). Ledamot trafikutskottet 06-08, konstitutionsutskottet 08-10, civilutskottet 10-14 och utrikesutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 99-00, socialförsäkringsutskottet 00-02, bostadsutskottet 01-02, socialutskottet 02, EU-nämnden 06-, konstitutionsutskottet 07-08 och sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 14-15. Ledamot OSSE- delegationen 14 och vice ordförande 14-. Suppleant OSSE-delegationen 10-14 och OSCE PA, (Organization for Security and Cooperation) Rapporteur General Committee on Political Affairs and Security 15-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Olsson och Zelly Zöller.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen i Malmö, slutår 79. Sophiahemmets sjuksköterskehögskola, leg. sjuksköterska 82. Fil.mag. socialvetenskap, Uppsala universitet 94.
  • Anställningar

    Sjuksköterska, Ersta sjukhus 82-87. Klinikföreståndare, Långbro sjukhus 87-89. Klinikföreståndare, Karolinska sjukhuset 89-93. Högskoleadjunkt, Sophiahemmets sjuksköterskehögskola 94-99. Chefssjuksköterska, Karolinska universitetssjukhuset 03-04. Projektledare, Karolinska universitetssjukhuset 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Presstödsnämnden 09-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 06-. Ledamot, Hägerstens stadsdelsnämnd 95-98 och 02-06, gruppledare 02-06. Ersättare, socialdistriktsnämnd Skärholmen, Stockholms kommun 91-94. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 94-00 och 02-06. Styrelseledamot, Sydvästra sjukvårdsområdet 94-98. Ledamot, landstingsstyrelsen 98-00 och 02-06. Ordförande, tandvårdsnämnden 98-00. Ledamot, personalutskottet 98-00. Vice ordförande, medicinsk programberedning 02-06. Ledamot, ägarutskottet 02-06. Styrelseledamot, Landstingshuset AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderat skolungdom i Malmö 86-89. Ledamot, Moderaternas lokalförening i Skärholmen 92-96, Moderaternas lokalförening i Hägersten 97-05, ordförande 99, vice ordförande 00-04 och Moderaternas lokalförening i Brännkyrka 07-. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse, Stockholms stad 97-07. Studeranderepresentant, Sophiahemmets sjuksköterskehögskolas styrelse 81 och stipendienämnd 81. Styrelseledamot 84, Fria moderata studentföreningen i Stockholm, ordförande 85. Styrelseledamot, bostadsrättsföreningen Kettingen 84-87. Studeranderepresentant, sociologiska institutionens styrelse, Uppsala universitet 86. Styrelseledamot, Föreningen Skärholmens gård 91-93 och Skärholmens civilförsvarsförening 91-93. Ombud, Lärarnas riksförbund, Sophiahemmets sjuksköterskeskola 97-99. Ordförande, Forum för Uppfinningar och Innovationer 06-10, Ordförande, Parliamentarians for Global Action, Sverige 10-, Treasure, Parliamentarians for Global Action, Executive Board 11-15. Parliamentarians for Global Action, Executive Board 15-. Vice Chair, European Women Union, Healthcommission 02-06. Ordförande, Europeiska Kvinnounionen, Hälsokommissionen, Sverige 00-06 och Rotary Älvsjö, styrelseledamot 09-12. Öppna Moderater, ledamot förbundsstyrelse 14-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Said and done

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Sammanfattning Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik och ett generöst bistånd. Sveriges


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 4 avslag, 4 bifall, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. M Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 129 kB) Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 282 kB)

Säkerhetspolitik för att värna Sverige

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. M Säkerhetspolitik för att värna Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EU:s försvarssamarbete


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Förbättrat tandvårdsstöd för personer med epilepsi

Motion 2018/19:2894 av Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2894 av Margareta Cederfelt M Förbättrat tandvårdsstöd för personer med epilepsi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att förbättra tandvårdsstödet för personer med epilepsi och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2894 av Margareta Cederfelt (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2894 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 69 kB)

Ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Motion 2018/19:2475 av Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2475 av Margareta Cederfelt M Ökad rörlighet på bostadsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ökad rörlighet på bostadsmarknaden och att överväga en översyn av reavinstbeskattningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SkU11

Motion 2018/19:2475 av Margareta Cederfelt (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2475 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 71 kB)

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU TU 2018/19:FiU26 2018/19:NU8 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU UbU 2018/19:CU5 2018/19:NU7 2018/19:SfU15 2018/19:SfU18 2018/19:SkU10 2018/19:SoU9 2018/19:UbU15

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Gårdsförsäljning

Motion 2018/19:1264 av Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1264 av Margareta Cederfelt M Gårdsförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska landsbygden brottas med omfattande problem såsom avfolkning, åldrande


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:1264 av Margareta Cederfelt (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1264 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 71 kB)

Stärkt äganderätt i minerallagen

Motion 2018/19:1262 av Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1262 av Margareta Cederfelt M Stärkt äganderätt i minerallagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stärkt äganderätt i minerallagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att råda över den egna egendomen är grundläggande i en


Utskottsberedning: 2018/19:NU9

Motion 2018/19:1262 av Margareta Cederfelt (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1262 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 70 kB)

Yrkesmässig förmedling av hyreskontrakt

Motion 2018/19:1388 av Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1388 av Margareta Cederfelt M Yrkesmässig förmedling av hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta yrkesmässig förmedling av hyresrätter och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige finns, till skillnad


Utskottsberedning: 2018/19:CU8

Motion 2018/19:1388 av Margareta Cederfelt (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1388 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 71 kB)