Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Said and done

med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Dämpa


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Det så kallade Hässleholmsförsöket

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2014/15:521 Det så kallade Hässleholmsförsöket av Maj Karlsson V till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Sedan 2014 har Försäkringskassan i samarbete med Region Skåne genomfört ett pilotprojekt, det så kallade Hässleholmsförsöket. Ett av syftena med detta projekt ska, enligt uppgifter i medierna, vara

Inlämnad: 2015-05-11 Besvarare: Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning Sveriges försvar 20162020 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens innehåll 4Inledning 5Internationella samarbeten 6Nato 7Allmän värnplikt


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Upprättelse för transpersoner som har tvångssteriliserats

Skriftlig fråga 2014/15:407 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2014/15:407 Upprättelse för transpersoner som har tvångssteriliserats av Maj Karlsson V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Kampen för att transpersoner ska kunna byta juridiskt kön och genomgå medicinsk könskorrigering utan att tvingas sterilisera sig har varit lång. Först i december 2012 slog

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:407 av Maj Karlsson (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2014/15:91 En ny läkemedelslag

Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:91 En ny läkemedelslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det bör införas en bestämmelse i lagen om handel med läkemedel om en leveranstid på högst


Utskottsberedning: 2014/15:SoU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet

Motion 2014/15:3063 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3063 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör utreda om lagen 1999:997 om särskild företrädare för


Utskottsberedning: 2014/15:JuU21
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:3063 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 57 kB) Motion 2014/15:3063 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

med anledning av proposition 2014/15:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till informationssystemet för viseringar (VIS)

Motion 2014/15:3041 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3041 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av proposition 2014/15:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till informationssystemet för viseringar VIS 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 24 lagen 2000:343 om internationellt polisiärt samarbete ges den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2014/15:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3041 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:3041 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2014/15:37 Strafflindring vid medverkan till utredning av egen brottslighet

Motion 2014/15:3019 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3019 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:37 Strafflindring vid medverkan till utredning av egen brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår den del av regeringens förslag som gäller införandet av en ny strafflindringsgrund. Motivering I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2014/15:JuU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3019 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3019 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Personlig assistans

Interpellation 2014/15:113 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2014/15:113 Personlig assistans av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Artikel 19 i FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning handlar om rätten att leva självständigt och att delta i samhället. Sverige hade genom assistansreformen på 1990-talet tagit stora steg för att

Inlämnad: 2014-11-11 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:113 av Maj Karlsson (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Personlig assistans

Konstnärlig frihet

Motion 2014/15:1597 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:1597 av Rossana Dinamarca m.fl. V Konstnärlig frihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör införa en nationell toleranspolicy som bl.a. uppmuntrar uppförandet av fler lagliga graffitiväggar. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:KrU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:1597 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:1597 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 85 kB)