Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

Said and done

Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Domstolsverket i uppdrag att ta fram ett ackrediteringssystem för


Utskottsberedning: 2018/19:JuU23

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2018/19:JuU21

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt lämplig myndighet att genom en inventering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Jämställdhet i utbildningssektorn - från förskola till högskola

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Jämställdhet i utbildningssektorn från förskola till högskola 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Lärdomar ett år efter metoo 5Förskolan 5.1Genuspedagogik i förskolan 6Förskoleklass, grundskola och gymnasieskolan 6.1Arbetet


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU6 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 5 avslag, 14 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 152 kB)

En fungerande och tillgänglig järnväg

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En fungerande och tillgänglig järnväg 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Samhällsnytta framför avreglering av järnvägen 4Mer demokrati mindre avregleringar 5Avreglering ger inte bättre utbud med lägre priser 6Bytesresor med tåg försvåras


Utskottsberedning: 2018/19:NU4 2018/19:TU13 2018/19:TU17
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 1 avslag, 13 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 140 kB)

Psykisk ohälsa - en fråga om jämlik behandling

Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. V Psykisk ohälsa en fråga om jämlik behandling 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en översyn av de nationella riktlinjerna gällande behandling inom området psykisk ohälsa och implementeringen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU15 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 110 kB)

Att skapa förutsättningar för personer med funktionsnedsättningar

Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. V Att skapa förutsättningar för personer med funktionsnedsättningar 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning kan inkorporeras


Utskottsberedning: 2018/19:AU8 2018/19:FiU25 2018/19:SoU12 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 115 kB)

Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer

Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. V Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Kommunernas ansvar för mäns våld mot kvinnor 5Kvinnojourer 6Brist på bostäder för våldsutsatta kvinnor 7Utredning av dödligt


Utskottsberedning: 2018/19:AU8 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU13
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 7 avslag, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

Försvarsmakten, klimat och miljö

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Försvarsmakten, klimat och miljö 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Försvarets roll i omställningen 4Internt miljö- och klimatarbete 4.1En självständig kontrollfunktion 4.2Begränsa undantaget för miljökonsekvensbeskrivningar 4.3De klimatpolitiska


Utskottsberedning: 2018/19:FöU9 2018/19:UU12
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 121 kB)