Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Said and done

Lagen om stöd och service

Interpellation 2017/18:495 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2017/18:495 Lagen om stöd och service av Maj Karlsson V till Statsrådet Lena Hallengren S Lagen om stöd och service är en fin frihetsreform som har varit och är viktig. När den infördes var den en världsunik reform som gav personer med de största behoven makten att själva styra över sina liv och delta i

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:495 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagen om stöd och service

Lagen om stöd och service

Interpellation 2017/18:445 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2017/18:445 Lagen om stöd och service av Maj Karlsson V till Statsrådet Lena Hallengren S Lagen om stöd och service är en fin frihetsreform som har varit och är viktig. När den infördes var den en världsunik reform som gav personer med de största behoven makten att själva styra över sina liv och delta i

Inlämnad: 2018-03-22 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:445 av Maj Karlsson (V) (pdf, 90 kB)

Rättslösa och hemlösa barn

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2016/17:528 Rättslösa och hemlösa barn av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Det har kommit flera kartläggningar från storstäderna som visar att hemlösa barnfamiljer ökar. Majoriteten av dessa har försörjningsstöd och blir hänvisade till vandrarhem och liknande. De flesta finns inte i statistiken

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättslösa och hemlösa barn

Personlig assistans

Interpellation 2014/15:113 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2014/15:113 Personlig assistans av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Artikel 19 i FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning handlar om rätten att leva självständigt och att delta i samhället. Sverige hade genom assistansreformen på 1990-talet tagit stora steg för att

Inlämnad: 2014-11-11 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:113 av Maj Karlsson (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Personlig assistans

Lex Realia

Interpellation 2014/15:23 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2014/15:23 Lex Realia av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S De två senaste mandatperioderna har högerns politik ökat klassklyftorna och skapat utsatthet bland allt fler människor i Sverige. Under många år har hela vårt trygghetssystem satts ur balans och tvingat ut människor ur samhällelig trygghet

Inlämnad: 2014-10-10 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:23 av Maj Karlsson (V) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lex Realia