Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Said and done

Handikappersättningen

Skriftlig fråga 2017/18:237 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2017/18:237 Handikappersättningen av Maj Karlsson V till Socialminister Annika Strandhäll S Jag har fått reda på att socialminister Annika Strandhäll vid ett dialogmöte med funktionshinderrörelsen den 17 oktober har sagt att handikappersättningen ska avvecklas. I stället införs enligt ministern en så kallad merkostnadsersättning,

Inlämnad: 2017-11-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:237 av Maj Karlsson (V) (pdf, 77 kB)

Försörjningsstöd som utbetalas till mannens konto

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2016/17:1260 Försörjningsstöd som utbetalas till mannens konto av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Försörjningsstöd är ett av få stöd som inte är individuella i vårt välfärdssystem. Detta beror på att försörjningsstödet är tänkt att vara det yttersta skyddsnätet, och hela familjens inkomster och utgifter

Inlämnad: 2017-04-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V) (pdf, 79 kB)

Det så kallade Hässleholmsförsöket

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2014/15:521 Det så kallade Hässleholmsförsöket av Maj Karlsson V till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Sedan 2014 har Försäkringskassan i samarbete med Region Skåne genomfört ett pilotprojekt, det så kallade Hässleholmsförsöket. Ett av syftena med detta projekt ska, enligt uppgifter i medierna, vara

Inlämnad: 2015-05-11 Besvarare: Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V) (pdf, 77 kB)

Upprättelse för transpersoner som har tvångssteriliserats

Skriftlig fråga 2014/15:407 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2014/15:407 Upprättelse för transpersoner som har tvångssteriliserats av Maj Karlsson V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Kampen för att transpersoner ska kunna byta juridiskt kön och genomgå medicinsk könskorrigering utan att tvingas sterilisera sig har varit lång. Först i december 2012 slog

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:407 av Maj Karlsson (V) (pdf, 79 kB)