Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Said and done

Kulturpolitiska frågor

Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kulturpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en statlig utredning för att genomlysa musiklivets villkor på alla nivåer från statliga subventioner, turnéstrukturer och

2018-11-15

Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Samers rättigheter

Motion 2018/19:393 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:393 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Samers rättigheter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillse att en oberoende sanningskommission om relationen mellan svenska staten och det samiska folket etableras, och detta tillkännager

2018-11-15

Motion 2018/19:393 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:393 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 131 kB)

Klimaträttvisa

Motion 2018/19:392 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:392 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Klimaträttvisa 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Vänsterpartiets utgångspunkter i klimatpolitiken 4.1Tre fokusområden 4.1.1Rättvist miljöutrymme 4.1.2Klimaträttvisa 4.1.3Klimat, klass och kön 4.2Rika påverkar klimatet mest

2018-11-15

Motion 2018/19:392 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 115 kB) Motion 2018/19:392 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 216 kB)

Statlig fond för arkitektur

Motion 2018/19:385 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:385 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Statlig fond för arkitektur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som ser över möjligheterna att skapa en statlig fond i syfte att främja den långsiktiga utvecklingen

2018-11-14

Motion 2018/19:385 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:385 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

Idrottspolitiska frågor

Motion 2018/19:384 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:384 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Idrottspolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om avgiftsfri idrottsskola för alla barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

2018-11-14

Motion 2018/19:384 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:384 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 112 kB)

Ett tryggt och hållbart arbetsliv

Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Ett tryggt och hållbart arbetsliv 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Ordning och reda på arbetsmarknaden 4.1Individuell redovisning av skatter och arbetsgivaravgifter 4.2Tydligare villkor för F-skatt 4.3Bättre utstationeringsregler

2018-11-14

Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 138 kB) Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 299 kB)

En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Varför drivs människor på flykt 3.2 Flyktingkonventionen 3.3 Feministisk migrationspolitik 4 Dra tillbaka den tillfälliga lagen 5 Ensamkommande

2018-11-09

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 209 kB)

En modern kriminalvård

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V En modern kriminalvård 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Kriminalvårdens programverksamhet bör utökas till att även omfatta program för personer som begått hedersrelaterad brottslighet och

2018-11-09

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 110 kB)

Brottslighet riktad mot välfärden

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V Brottslighet riktad mot välfärden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället införa administrativa sanktionsavgifter

2018-11-09

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 116 kB)

Vård och underhåll av synagogor

Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Vård och underhåll av synagogor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att synagogor ska ha rätt till viss ersättning av staten för kulturhistoriskt motiverade kostnader i samband med vård och underhåll av byggnader,

2018-11-09

Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:293 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 92 kB)