Magnus Oscarsson(ChrDem)

Magnus Oscarsson (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 119
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864223
Email magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 –

Said and done

Motionen utgår

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

Trafikleders dragning över åkermark

Skriftlig fråga 2016/17:1586 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2016/17:1586 Trafikleders dragning över åkermark av Magnus Oscarsson (KD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Ianspråktagande av jordbruksmark för bebyggelse eller asfaltering innebär att bördig åkermark försvinner och inte kan återskapas. Trafikleder som ringlar fram över jordbruksbygderna tar en del av

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1586 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 98 kB)

Bredband till alla

Interpellation 2016/17:498 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:498 Bredband till alla av Magnus Oscarsson (KD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Vi lever i en tid där den offentliga servicen – men även den kommersiella – alltmer upphör att finnas till hands i form av kontor och anställda av kött och blod. I stället förväntas vi som enskilda medborgare

Inlämnad: 2017-05-03 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:498 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bredband till alla

Bredband till alla

Interpellation 2016/17:437 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:437 Bredband till alla av Magnus Oscarsson (KD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Vi lever i en tid där den offentliga servicen – men även den kommersiella – alltmer upphör att finnas till hands i form av kontor och anställda av kött och blod. I stället förväntas vi som enskilda medborgare

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:437 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Propositionens innehåll I propositionen föreslås en ny lag om studiestartsstöd. Stödet syftar


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

Erkännande av Somaliland

Skriftlig fråga 2016/17:983 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2016/17:983 Erkännande av Somaliland av Magnus Oscarsson (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Somalilands gränser fastställdes redan 1884–1885 genom avtal mellan Storbritannien, Frankrike, Italien och Etiopien. Inom dessa gränser blev Somaliland självständigt den 20 juni 1960 och erkändes då av

Inlämnad: 2017-03-03 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:983 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige - fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa generellt goda företagsvillkor


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 79 kB) Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 121 kB)

Livsmedelsförsörjningen i händelse av kris

Interpellation 2016/17:243 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:243 Livsmedelsförsörjningen i händelse av kris av Magnus Oscarsson (KD) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Vid Centralförbundet Folk och Försvars konferens i Sälen var inrikesministern inbjuden för att redogöra för regeringens samlade strategi för att rusta upp den civila beredskapen.  Ett

Inlämnad: 2017-01-19 Svarsdatum: 2017-02-14 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2016/17:243 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsförsörjningen i händelse av kris

Julbelysning i glesbygd

Skriftlig fråga 2016/17:645 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2016/17:645 Julbelysning i glesbygd av Magnus Oscarsson (KD) till Statsrådet Anna Johansson (S) I höstas ställde jag en skriftlig fråga till infrastrukturministern angående beskedet om att julbelysningen på gatulyktstolpar dras in på många ställen i mindre orter och att detta kommer att drabba fler orter

Inlämnad: 2017-01-13 Svarsdatum: 2017-01-25 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:645 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 75 kB)

Småskaliga vattenkraftverk

Interpellation 2016/17:212 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:212 Småskaliga vattenkraftverk av Magnus Oscarsson (KD) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Vattenkraften är förnybar och fri från miljöskadliga utsläpp. Totalt står den småskaliga vattenkraften för 4,3 TWh årlig produktion. Detta motsvarar Göteborgs årliga elanvändning. Vattenkraften är

Inlämnad: 2016-12-21 Svarsdatum: 2017-01-10 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:212 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Småskaliga vattenkraftverk