Lotta Johnsson Fornarve (Lft)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Party
Constituency Södermanland County, Bench 2
Title Folkhögskolelärare/SFI-Lärare
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864355
Email lotta.johnsson.fornarve[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Member of Parliament

    • Second Deputy Speaker
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Second Deputy Speaker 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Member 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-11-09
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2014-11-01 – 2018-10-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14-, utrikesutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Utbildning

    Kommunal vuxenutbildning. Gymnasieskola. Fritidspedagogutbildning, Lärarhögskolan, Stockholm. Folkhögskolelärarutbildning, Linköpings universitet. Fil. kand. socialantropologi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    ISAK, Isolera Sydafrika Kommittén, internationell sekreterare 76-94. Sfi-lärare, Norrköpings kommun och Nyköpings kommun fram till 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Allmänna reklamationsnämndens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 98-02. Kommunfullmäktig, Oxelösund 06-14. utbildningsnämnden, Linköping 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Oxelösund 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Sörmlands distrikt 06-12. Medlem i Vänsterpartiets partistyrelse 10-16. Ordförande, Vänsterpartiet Oxelösund fram till 16. Styrelsemedlem, Vänsterns Internationelle Forum (VIF). Ordförande, Ett Oxelösund för alla.

Said and done

med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör införa en paus i införandet av det nya signalsystemet ERTMS och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Demokratins krympande utrymme

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. V Demokratins krympande utrymme 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Civilsamhällets roll 3.2 Rätten att organisera sig 3.3 Det krympande utrymmet för civilsamhällesorganisationer 3.4 Begränsad finansiering 4 Särskilt


Utskottsberedning: KU NU UU 2018/19:AU9

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 161 kB)

Undersökningskommission för Dawit Isaak

Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. V Undersökningskommission för Dawit Isaak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en undersökningskommission med uppdrag att sammanställa de olika insatser som gjorts för Dawit Isaak


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

Biologisk mångfald

Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. V Biologisk mångfald 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Naturen grunden för vår välfärd 4Levande skogar 4.1Sverige behöver ett nytt etappmål i enlighet med internationella förpliktelser och nationella miljökvalitetsmål 4.2Kvalitetssäkra


Utskottsberedning: UU 2018/19:CU5 2018/19:MJU10 2018/19:MJU14 2018/19:MJU3 2018/19:MJU5 2018/19:MJU7 2018/19:MJU8 2018/19:NU4 2018/19:NU9

Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V) (pdf, 163 kB)

Åtgärder mot sexuella övergrepp, trakasserier och diskriminering i Försvarsmakten

Motion 2018/19:409 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:409 av Hanna Gunnarsson m.fl. V Åtgärder mot sexuella övergrepp, trakasserier och diskriminering i Försvarsmakten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt Försvarsmakten att återkomma med en redovisning av resurstilldelningen


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:409 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:409 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 103 kB)

Barns rättigheter och skydd i krig och konflikt

Motion 2018/19:407 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:407 av Hanna Gunnarsson m.fl. V Barns rättigheter och skydd i krig och konflikt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt Försvarsmakten att tillgodose att alla svenska medarbetare som deltar i internationella insatser


Utskottsberedning: FöU UU

Motion 2018/19:407 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:407 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 107 kB)

med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 95 kB)

Förbud mot brytning av alunskiffer

Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. V Förbud mot brytning av alunskiffer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minerallagen bör ändras så att ett nationellt förbud mot brytning av alunskiffer införs och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. V med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör avvakta med köpet av ett medelräckviddigt luftvärn till dess att en ordentlig


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018-2029

Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att återkomma med ett nytt förslag till


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 105 kB)