Lotta Finstorp(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Södermanland County, Bench 250
Title Socionom
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866292
Email lotta.finstorp[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2016-11-18
    • Committee on Taxation

    • Member 2016-11-18 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-06-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2017-03-22 –

Said and done

Statlig närvaro i hela landet

Skriftlig fråga 2017/18:329 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2017/18:329 Statlig närvaro i hela landet av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I och med de stora flyktingströmmarna 2015 ökade Migrationsverket antalet anställda markant för att hantera det stora antalet människor som kom hit. När migrationspolitiken sedan lades om och inflödet

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:329 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 75 kB)

Säkerhetsbrister i offentliga it-system

Interpellation 2017/18:208 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:208 Säkerhetsbrister i offentliga it-system av Lotta Finstorp (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Ekot i Sveriges Radio har gjort en kartläggning över säkerhetsbrister i offentliga it-system. Det visade sig att tusentals sårbara system fanns i ett flertal myndigheter,

Inlämnad: 2017-11-22 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:208 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 87 kB)

Migrationsverkets skulder till kommunerna

Interpellation 2017/18:140 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:140 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) De stora flyktingströmmarna har utmanat kommunerna och dess invånare, och de flesta kommuner har gjort heroiska insatser för att snabbt ordna boenden, skola etcetera, vilket innebär stora

Inlämnad: 2017-11-13 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:140 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Migrationsverkets skulder till kommunerna

Konsekvenser av slopad skattefrihet för hälso- och sjukvård

Interpellation 2017/18:124 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:124 Konsekvenser av slopad skattefrihet för hälso- och sjukvård av Lotta Finstorp (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Varför väljer företag att teckna privata sjukvårdsförsäkringar och anlita företagshälsovård? Främst beror det på att de vill minska och förebygga sjukfrånvaron

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:124 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser av slopad skattefrihet för hälso- och sjukvård

Psykisk ohälsa

Interpellation 2017/18:72 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:72 Psykisk ohälsa av Lotta Finstorp (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Stressrelaterad psykisk ohälsa är i dag en av de vanligaste orsakerna till långtidssjukskrivning. Kvinnor drabbas i högre utsträckning än män, och prognosen är mycket oroväckande. Orsaken till de ökande

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-28 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:72 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 2 avslag, 42 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU8 2017/18:UU11 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 4 avslag, 18 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 143 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2017/18:3840 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3840 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3840 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3840 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Skattepolitik för att det ska löna sig att arbeta

Motion 2017/18:3839 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3839 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) Skattepolitik för att det ska löna sig att arbeta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sänka skatten på arbete för alla som jobbar, med tyngdpunkt på låga inkomster, och tillkännager


Utskottsberedning: SkU 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 6 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3839 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3839 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 82 kB)