Linda Snecker(Lft)

Linda Snecker (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 149
Title Institutionskoordinator
Born 1983
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email linda.snecker[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-05 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinary member 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Committee on Justice

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna tillfälliga lagen bör upphävas efter tre år och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:CU21

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda om och hur ett uppdrag riktat till skolhuvudmännen kan utformas i syfte att


Utskottsberedning: KrU

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott. Motivering I propositionen föreslår


Utskottsberedning: 2016/17:JuU14

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

Samtyckeslagstiftning

Skriftlig fråga 2016/17:936 av Linda Snecker (V)

Fråga 2016/17:936 Samtyckeslagstiftning av Linda Snecker (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Under 2017 kommer regeringen att lägga fram en proposition angående samtyckeslagstiftning. Justitiedepartementet har meddelat att detta ska ske före årsskiftet. I regeringens propositionsförteckning

Inlämnad: 2017-02-24 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:936 av Linda Snecker (V) (pdf, 66 kB)

Lärarstudenternas praktikperioder

Skriftlig fråga 2016/17:712 av Linda Snecker (V)

Fråga 2016/17:712 Lärarstudenternas praktikperioder av Linda Snecker (V) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Det senaste numret av tidningen Skolvärlden innehåller en granskning av lärarstudenters praktikperioder. I den går det att läsa att 34,2 av lärarstudenterna känt sig osäkra på att fortsätta sina

Inlämnad: 2017-01-24 Svarsdatum: 2017-02-01 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:712 av Linda Snecker (V) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:57 Transporter av frihetsberövade

Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:57 Transporter av frihetsberövade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett lagförslag som innebär att samtransporter som huvudregel


Utskottsberedning: 2016/17:JuU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan - för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft 1 Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 En fri och tillgänglig forskning 4 Forskares villkor inom


Utskottsberedning: 2016/17:UbU12

Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 103 kB)

med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel

Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge myndigheterna i uppdrag att samverka för en mer


Utskottsberedning: 2016/17:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang

Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:JuU8

Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2016/17:43 En ny hälso- och sjukvårdslag

Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:43 En ny hälso- och sjukvårdslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som a nförs i motionen om att den föreslagna hälso- och sjukvårdslagen bör kompletteras med att hälso- och sjukvården


Utskottsberedning: 2016/17:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 72 kB)