Lennart Axelsson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County
Title Vårdare.
Born 1952

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2000-09-20 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2012-12-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2004-10-28 – 2006-10-02
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2014-11-01
    • 2016-03-16 –

  • Föräldrar

    Trafikbiträdet Börje Axelsson och vårdbiträdet Elna Axelsson, f.Ohlzon.
  • Utbildning

    Fackskola, social linje, samhällsvetenskaplig gren, slutår 70. Vårdarutbildning, omsorger om psykiskt utvecklingsstörda, Vårdhögskolan.
  • Anställningar

    Vårdare, vårdhem och gruppbostäder för utvecklingsstörda 70-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Örebro 03-04, Kronofogdemyndigheten i Karlstad 03-05 och Socialstyrelsen. Ordförande, viltvårdsnämnden och rovdjursgruppen i Örebro län. Ledamot, Ändamålsfastighetskommittén 02-03, viltförvaltningsdelegationen i Örebro län 10- och Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 10-. Alkoholsortimentsnämnden 14-. Revisor, Systembolaget 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nora 89-02, ersättare 03-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-00. Ledamot, arbetsutskottet 86-95, ordförande 95-98, socialnämnden 86-00, ordförande 95-00, arbetsförmedlingsnämnden 96-98, kommunala handikapprådet, ordförande 99-00 och kommunala pensionärsrådet, ordförande 99-00. Styrelseledamot, Norabostäder AB 95 och Stiftelsen Hantverks- och Småindustrifastigheter i Nora 95-98. Styrelseledamot, Nora Bergslags Energi AB, ordförande 00. Styrelseledamot, Nora Energi AB, vice ordförande 00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Nora arbetarekommun. Ordförande, Pershyttans vägsamfällighetsförening. Vice ordförande, Gyttorps folkdansgille.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00-. Ledamot skatteutskottet 02-06 och socialutskottet 06-. Suppleant skatteutskottet 00-02 och 07-14, socialutskottet 03-06, finansutskottet 06-10 och EU-nämnden 10-12 och 14-. Kvittningsman Socialdemokraterna 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 04-06 och 14-16. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-14.

Said and done

Asylprocessen

Skriftlig fråga 2016/17:1309 av Lennart Axelsson (S)

Fråga 2016/17:1309 Asylprocessen av Lennart Axelsson (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Jag vill börja med att säga att jag är för en reglerad invandring men också rätten att söka sig hit för att få sina skäl för asyl prövade. Men jag delar också uppfattningen att den situation som rådde

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1309 av Lennart Axelsson (S) (pdf, 75 kB)

Lärcentrum

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. S Lärcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en förnyad satsning på att utveckla lärcentrum runt om i landet så att fler utbildningsplatser förläggs dit och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Öka bostadsbyggandet

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) Öka bostadsbyggandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka bostadsbyggandet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brist på bostäder finns nu i närmare 250 av landets 290 kommuner.


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Förbättrade förutsättningar för arbetsintegrerande sociala företag

Motion 2016/17:2818 av Annelie Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2818 av Annelie Karlsson m.fl. (S) Förbättrade förutsättningar för arbetsintegrerande sociala företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetsintegrerande sociala företag är en väg till egenförsörjning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:AU4 2016/17:FiU7 2016/17:NU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2818 av Annelie Karlsson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2016/17:2818 av Annelie Karlsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Lönebidrag hos den egna arbetsgivaren

Motion 2016/17:1894 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1894 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) Lönebidrag hos den egna arbetsgivaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över reglerna så att arbetstagare får rätt till anställning med lönebidrag hos den egna arbetsgivaren, och detta


Utskottsberedning: 2016/17:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1894 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1894 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Örebro universitets läkarutbildning

Motion 2016/17:1698 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1698 av Lennart Axelsson m.fl. S Örebro universitets läkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta betydelsen av läkarutbildningen vid Örebro universitet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2011 har Örebro


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1698 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1698 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Skattesystemet för sjuka och personer med sjukersättning

Motion 2016/17:1637 av Lennart Axelsson och Eva-Lena Jansson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1637 av Lennart Axelsson och Eva-Lena Jansson (båda S) Skattesystemet för sjuka och personer med sjukersättning Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att påbörja borttagandet av inkomstklyftan för sjuka och personer


Utskottsberedning: 2016/17:SkU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:1637 av Lennart Axelsson och Eva-Lena Jansson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1637 av Lennart Axelsson och Eva-Lena Jansson (båda S) (pdf, 60 kB)

Statlig närvaro i hela landet

Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. S Statlig närvaro i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att myndigheters och annan statlig verksamhets närvaro i hela landet bör öka och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige måste


Utskottsberedning: 2016/17:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Öka tryggheten på arbetsmarknaden

Motion 2016/17:1680 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1680 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) Öka tryggheten på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anställningsformen allmän visstid tas bort och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:AU7 2016/17:SkU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:1680 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1680 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ändrad utformning av arbetslöshetsersättningen för deltidsarbetslösa

Motion 2016/17:1659 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1659 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) Ändrad utformning av arbetslöshetsersättningen för deltidsarbetslösa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av reglerna i arbetslöshetsförsäkringen för deltidsarbetslösa och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1659 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:1659 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 67 kB)