Lennart Axelsson (SocDem) - Riksdagen

Lennart Axelsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 197
Title Vårdare.
Born 1952
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866002
Email lennart.axelsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2000-09-20 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2012-12-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Member 2004-10-28 – 2006-10-02
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2014-11-01
    • 2016-03-16 –

  • Föräldrar

    Trafikbiträdet Börje Axelsson och vårdbiträdet Elna Axelsson, f.Ohlzon.
  • Utbildning

    Fackskola, social linje, samhällsvetenskaplig gren, slutår 70. Vårdarutbildning, omsorger om psykiskt utvecklingsstörda, Vårdhögskolan.
  • Anställningar

    Vårdare, vårdhem och gruppbostäder för utvecklingsstörda 70-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Örebro 03-04, Kronofogdemyndigheten i Karlstad 03-05 och Socialstyrelsen. Ordförande, viltvårdsnämnden och rovdjursgruppen i Örebro län. Ledamot, Ändamålsfastighetskommittén 02-03, viltförvaltningsdelegationen i Örebro län 10- och Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 10-. Alkoholsortimentsnämnden 14-. Revisor, Systembolaget 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nora 89-02, ersättare 03-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-00. Ledamot, arbetsutskottet 86-95, ordförande 95-98, socialnämnden 86-00, ordförande 95-00, arbetsförmedlingsnämnden 96-98, kommunala handikapprådet, ordförande 99-00 och kommunala pensionärsrådet, ordförande 99-00. Styrelseledamot, Norabostäder AB 95 och Stiftelsen Hantverks- och Småindustrifastigheter i Nora 95-98. Styrelseledamot, Nora Bergslags Energi AB, ordförande 00. Styrelseledamot, Nora Energi AB, vice ordförande 00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Nora arbetarekommun. Ordförande, Pershyttans vägsamfällighetsförening. Vice ordförande, Gyttorps folkdansgille.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00-. Ledamot skatteutskottet 02-06 och socialutskottet 06-. Suppleant skatteutskottet 00-02 och 07-14, socialutskottet 03-06, finansutskottet 06-10 och EU-nämnden 10-12 och 14-. Kvittningsman Socialdemokraterna 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 04-06 och 14-16. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-14.

Said and done

Museijärnvägarnas framtid

Skriftlig fråga 2009/10:977 av Axelsson, Lennart (s)

den 9 augusti Fråga 2009/10:977 Museijärnvägarnas framtid av Lennart Axelsson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Regeringen har beslutat att Transportstyrelsen från årsskiftet i huvudsak ska finansiera sin verksamhet med avgifter för tillståndsgivning, tillsyn och registerhållning. Avgifterna

Inlämnad: 2010-08-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Beloppsgräns för skatteplikt och minderåriga

Skriftlig fråga 2009/10:846 av Axelsson, Lennart (s)

den 27 maj Fråga 2009/10:846 Beloppsgräns för skatteplikt och minderåriga av Lennart Axelsson (s) till finansminister Anders Borg (m) Alla inkomster från 100 kronor är i princip skatte- och deklarationspliktiga. Detta är ju ett belopp som även minderåriga lätt kommer över via sommarjobb

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Anders Borg (M)

Deklarationsplikt och tyst godkännande

Skriftlig fråga 2009/10:844 av Axelsson, Lennart (s)

den 27 maj Fråga 2009/10:844 Deklarationsplikt och tyst godkännande av Lennart Axelsson (s) till finansminister Anders Borg (m) Frågan om deklarationsplikt och införandet av ett så kallat tyst godkännande har utretts. Skatteförfarandeutredningen föreslog i november 2006 att deklarationssystemet

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Anders Borg (M)

Jämställdhetsbonus vid adoption

Interpellation 2009/10:464 av Axelsson, Lennart (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:464 Jämställdhetsbonus vid adoption av Lennart Axelsson (s) till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m) 20–30 familjer per år adopterar barn från Thailand. Det som särskiljer adoptionerna därifrån är att de thailändska myndigheternas regler innebär

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Barnens rätt till båda sina föräldrar

Interpellation 2009/10:435 av Palm, Veronica (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:435 Barnens rätt till båda sina föräldrar av Veronica Palm (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Enligt TCO:s pappaindex kommer det att ta mer än 50 år innan pappor och mammor är hemma lika mycket med sina små barn, om inget görs. Barn har rätt till

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnens rätt till båda sina föräldrar

Bilbesiktningen

Interpellation 2009/10:405 av Axelsson, Lennart (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:405 Bilbesiktningen av Lennart Axelsson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) I Sverige har vi än så länge kvar monopolet på bilbesiktning. Det innebär att priset är detsamma över hela landet. Bilprovningen är också skyldig att hålla service i glesbygd,

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Försäljning av receptfria läkemedel

Interpellation 2009/10:404 av Axelsson, Lennart (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:404 Försäljning av receptfria läkemedel av Lennart Axelsson (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Sedan den 1 november 2009 är det tillåtet att sälja vissa receptfria läkemedel även på andra ställen än apotek. Det betyder att receptfria läkemedel

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försäljning av receptfria läkemedel

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning s95010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett samlat förslag om ungdomar


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 67 kB)

Läkemedelstillgänglighet

Interpellation 2009/10:352 av Axelsson, Lennart (s)

den 29 april Interpellation 2009/10:352 Läkemedelstillgänglighet av Lennart Axelsson (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Efter avregleringen är det inte längre bara Apoteket AB som hanterar läkemedel på recept, kunden kan numera välja mellan de fem olika apotekskedjorna för att

Inlämnad: 2010-04-29 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn

Motion 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn s95009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införande av nationell kvalitetscertifiering. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SoU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 77 kB)