Lena Asplund(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 200
Title Biomedicinsk analytiker
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864793
Email lena.asplund[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Taxation

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-01-19
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nominations Committee

    • Member 2008-10-23 – 2016-10-26
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2016-10-18 –

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsyn över och uppföljning av lagstiftningen om personlig assistans och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

Biomedicinska analytiker

Interpellation 2017/18:252 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:252 Biomedicinska analytiker av Lena Asplund (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Regeringen tillsatte i juli en utredning som ska se över utbildningar till specialistsjuksköterska (dir. 2017:86). Utredaren ska bland annat analysera vårdens tillgång på och behov av specialistsjuksköterskor,

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:252 av Lena Asplund (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Biomedicinska analytiker

Arbetsmiljön i Försvarsmakten och på Försvarsdepartementet

Interpellation 2017/18:250 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:250 Arbetsmiljön i Försvarsmakten och på Försvarsdepartementet av Lena Asplund (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Den senaste tiden har metoo-kampanjen väckt stor uppmärksamhet och riktat strålkastarljuset mot de trakasserier som kvinnor utsätts för i arbetslivet och i andra

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:250 av Lena Asplund (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmiljön i Försvarsmakten och på Försvarsdepartementet

Kvinnor i Försvarsmakten

Interpellation 2017/18:205 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:205 Kvinnor i Försvarsmakten av Lena Asplund (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) SVT Nyheter presenterade nyligen uppgifter om att andelen kvinnliga yrkesofficerare i försvaret är mycket låg vid en internationell jämförelse. Av alla yrkesofficerare i Sverige är endast ca 7 procent

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:205 av Lena Asplund (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnor i Försvarsmakten

Biomedicinska analytiker

Interpellation 2017/18:164 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:164 Biomedicinska analytiker av Lena Asplund (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Regeringen tillsatte i juli en utredning som ska se över utbildningar till specialistsjuksköterska (dir. 2017:86). Utredaren ska bland annat analysera vårdens tillgång på och behov av specialistsjuksköterskor,

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:164 av Lena Asplund (M) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ett starkt svenskt försvar

Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) Ett starkt svenskt försvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU5 2017/18:FöU6 2017/18:FöU7 2017/18:FöU8 2017/18:JuU1 2017/18:UU11 2017/18:UU18 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (52 yrkanden): 18 avslag, 34 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

En robust krisberedskap

Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) En robust krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Statskontoret ett brett uppdrag att utvärdera MSB:s roll samt den svenska krisberedskapen och dess beslutskedjor, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 6 avslag, 6 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Visbykorvetterna och operativ förmåga

Skriftlig fråga 2017/18:71 av Lena Asplund (M)

Fråga 2017/18:71 Visbykorvetterna och operativ förmåga av Lena Asplund (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Regeringen har i dag, enligt medierna, beslutat att Sverige ska ställa upp med två Visbykorvetter till den brittiska snabbinsatsstyrkan Joint Expeditionary Force (JEF). Moderaterna är i grunden

Inlämnad: 2017-10-05 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:71 av Lena Asplund (M) (pdf, 80 kB)