Leif Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-01-01 –
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Said and done

Arvoden till nämndemän

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) Arvoden till nämndemän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över arvoden till nämndemän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nämndemannauppdraget är ifrågasatt.


Utskottsberedning: 2016/17:JuU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (pdf, 53 kB)

Främja snöskotertrafiken

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1040 av Leif Pettersson S Främja snöskotertrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja snöskotertrafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Snöskotern är något som vi inte kan tänka bort eller låtsas som om den


Utskottsberedning: 2016/17:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (pdf, 58 kB)

Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:991 av Leif Pettersson S Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att konsumenterna ska kunna göra medvetna


Utskottsberedning: 2016/17:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (pdf, 55 kB)

med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:18 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 avMonica Green m.fl. (S) med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3

med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg 201314S9009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025 201314S9008 med anledning av Skr 2013 14 233 åtgärdsplanering för transportsystemet 2014 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 9 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 86 kB)

Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen

Interpellation 2013/14:535 av Leif Pettersson (S)

Interpellation 2013/14:535 Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen av Leif Pettersson (S) till Statsrådet Peter Norman (M) Efter att marknaden för fordonsbesiktning öppnades upp för konkurrens 2010 valde få nya aktörer att etablera sig i Sverige. Regeringen valde därför 2012 att dela upp Svensk Bilprovnings

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Peter Norman (M)

Interpellation 2013/14:535 av Leif Pettersson (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen

med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi

Motion 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi 201314S9006 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 223 redovisningscentraler för taxi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:TU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 51 kB)

med anledning av skr. 2013/14:201 Riksrevisionens rapport om tågförseningar

Motion 2013/14:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:201 Riksrevisionens rapport om tågförseningar Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Trafikverket snabbt bör bygga upp en


Utskottsberedning: 2013/14:TU19 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 3 avslag, 6 bifall,

Motion 2013/14:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 70 kB)

Statligt organ med ansvar för skoterfrågor

Interpellation 2013/14:331 av Sandberg, Gunnar (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:331 Statligt organ med ansvar för skoterfrågor av Gunnar Sandberg (S) till miljöminister Lena Ek (C) I en fråga till miljöministern i januari efterlyste jag återigen vem som har det övergripande ansvaret för skoterfrågor i landet. Miljöministern har

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt organ med ansvar för skoterfrågor