Leif Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-01-01 –
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Said and done

Trafikpolisens utveckling

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S)

Interpellation 2015/16:622 Trafikpolisens utveckling av Pia Nilsson (S) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Få av våra myndigheter är så omskrivna och omtalade som Polismyndigheten. Inte minst i samband med det stora antal personer som sökt skydd i Sverige under förra året och de gränskontroller som regeringen beslutat

Inlämnad: 2016-05-03 Svarsdatum: 2016-06-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikpolisens utveckling

Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall

Interpellation 2015/16:379 av Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2015/16:379 Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Transportstyrelsen har tagit fram ett förslag som innebär förändring av regelverket för fordonsbesiktning. Förslaget innebär att det blir en utglesning av hur ofta

Inlämnad: 2016-02-04 Svarsdatum: 2016-03-01 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:379 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall

Byggstart för Norrbotniabanan

Interpellation 2015/16:351 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2015/16:351 Byggstart för Norrbotniabanan av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har tidigare uttalat att den vill börja bygga Norrbotniabanan under innevarande mandatperiod, vilket i dagsläget innebär att det blir en byggstart om senast två år. Detta står i bjärt kontrast

Inlämnad: 2016-01-29 Svarsdatum: 2016-03-01 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:351 av Helena Lindahl (C) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byggstart för Norrbotniabanan

Byggandet av Norrbotniabanan

Interpellation 2015/16:272 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:272 Byggandet av Norrbotniabanan av Edward Riedl (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Bygget av Norrbotniabanan kommer att binda ihop Umeå och Luleå samt skapa förutsättningar för en fungerande gods- och persontågsförbindelse längs norra Norrlands kust. När banan är färdig kommer den att

Inlämnad: 2015-12-11 Svarsdatum: 2016-01-26 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:272 av Edward Riedl (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byggandet av Norrbotniabanan

Kontanthantering

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en fungerande kontanthantering i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett allt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Effektivare narkotikaklassning

Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) Effektivare narkotikaklassning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur nya preparat med narkotiska effekter kan narkotikaklassas på ett effektivare sätt för att narkotikaklassningen bättre


Utskottsberedning: 2015/16:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:18 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 avMonica Green m.fl. (S) med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3

med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg 201314S9009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025 201314S9008 med anledning av Skr 2013 14 233 åtgärdsplanering för transportsystemet 2014 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 9 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 86 kB)

Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen

Interpellation 2013/14:535 av Leif Pettersson (S)

Interpellation 2013/14:535 Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen av Leif Pettersson (S) till Statsrådet Peter Norman (M) Efter att marknaden för fordonsbesiktning öppnades upp för konkurrens 2010 valde få nya aktörer att etablera sig i Sverige. Regeringen valde därför 2012 att dela upp Svensk Bilprovnings

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Peter Norman (M)

Interpellation 2013/14:535 av Leif Pettersson (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Resultat av utförsäljningen av Bilprovningen