Leif Pettersson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County
Title Ombudsman.
Born 1954

Current assignments

    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Said and done

Svaveldirektivet

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M)

Interpellation 2014/15:497 Svaveldirektivet av Gunnar Hedberg M till Statsrådet Anna Johansson S Sedan den 1 januari 2015 gäller mycket hårda krav för de så kallade svavelkontrollområdena SECAInom områdena, som bland annat omfattar Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen får bränslet inte innehålla mer än 0,10 viktprocent

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svaveldirektivet

Tyngre lastbilar

Interpellation 2014/15:386 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2014/15:386 Tyngre lastbilar av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anna Johansson S Alliansregeringen påbörjade ett viktigt arbete för att möjliggöra tyngre lastbilar upp till 74 ton. Tyngre fordon kan minska utsläppen eftersom lastbilarna då kan lasta mer och köra färre gånger. Effektiviteten och lönsamheten

Inlämnad: 2015-03-12 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:386 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tyngre lastbilar

Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige

Interpellation 2014/15:197 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2014/15:197 Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige av Sten Bergheden M till Statsrådet Anna Johansson S Den 23 april fick Transportstyrelsen i uppdrag att utreda möjligheterna att tillåta högre bruttovikt och längre lastbilar. Utredningen är klar och

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:197 av Sten Bergheden (M) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige

Effekterna av en frysning av Förbifart Stockholm

Interpellation 2014/15:184 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2014/15:184 Effekterna av en frysning av Förbifart Stockholm av Edward Riedl M till Statsrådet Anna Johansson S Då regeringen har valt att frysa det påbörjade infrastrukturprojektet Förbifart Stockholm innebär det ökade kostnader i mångmiljonklassen. Enligt beräkningar kostar en frysning av Förbifart Stockholm

Inlämnad: 2014-12-15 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:184 av Edward Riedl (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekterna av en frysning av Förbifart Stockholm

Beslut om Förbifart Stockholm

Interpellation 2014/15:178 av Lars Tysklind (FP)

Interpellation 2014/15:178 Beslut om Förbifart Stockholm av Lars Tysklind FP till Statsrådet Anna Johansson S Folkpartiet och Alliansen driver på för att bygget av Förbifart Stockholm ska återupptas senast den 1 januari 2015. Frysningen av bygget kostar skattebetalarna 4 miljoner kronor varje dag, vilket är en oansvarig

Inlämnad: 2014-12-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:178 av Lars Tysklind (FP) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beslut om Förbifart Stockholm

Körkort ger jobb

Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2206 av Isak From m.fl. S Körkort ger jobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av körkortsbehörighet BCE i anläggningsbranschen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Grundläggande samhällsservice – en rättighet

Motion 2014/15:2251 av Fredrik Lundh Sammeli och Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2251 av Fredrik Lundh Sammeli och Leif Pettersson S Grundläggande samhällsservice en rättighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samhällsservice. Motivering I åtta år har vi haft en borgerlig regering vars politik


Utskottsberedning: 2014/15:NU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2251 av Fredrik Lundh Sammeli och Leif Pettersson (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2251 av Fredrik Lundh Sammeli och Leif Pettersson (S) (pdf, 67 kB)

Företagande

Motion 2014/15:2208 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2208 av Isak From m.fl. S Företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att staten bör förbättra tillgången till finansiering för företag i tidiga skeden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2014/15:NU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2208 av Isak From m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2208 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Bygget av Norrbotniabanan

Interpellation 2014/15:71 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2014/15:71 Bygget av Norrbotniabanan av Jonas Sjöstedt V till Statsrådet Anna Johansson S Norrbotniabanan är en avgörande investering för utvecklingen av övre Norrland. En kustjärnväg mellan Umeå och Luleå innebär att även denna del av landet får moderna järnvägstransporter. Det har stor betydelse för den

Inlämnad: 2014-10-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:71 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 127 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bygget av Norrbotniabanan

med anledning av prop. 2013/14:256 Åtgärder vid hindrande av fortsatt färd

Motion 2014/15:48 av Pia Nilsson m.fl. (S, MP)

Motion till riksdagen 2014/15:48 av Pia Nilsson m.fl. S, MP med anledning av prop. 2013/14:256 Åtgärder vid hindrande av fortsatt färd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att åtgärder vid hindrande av fortsatt färd ska få bestå längre än 24 timmar,


Utskottsberedning: 2014/15:TU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:48 av Pia Nilsson m.fl. (S, MP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:48 av Pia Nilsson m.fl. (S, MP) (pdf, 71 kB)