Leif Pettersson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County
Title Ombudsman.
Born 1954

Current assignments

    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Said and done

Försvarsjobb

Skriftlig fråga 2013/14:390 av Pettersson, Leif (S)

den 5 februari Fråga 2013/14:390 Försvarsjobb av Leif Pettersson S till försvarsminister Karin Enström M I medierna förekommer nu uppgifter om att Försvarsmakten ska flytta ett antal arbeten inom ekonomifunktionen från Boden till Stockholm. Dessa arbeten kom till Boden via den försvarsuppgörelse som skedde när

Inlämnad: 2014-02-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Vägmärket ställplats

Skriftlig fråga 2013/14:14 av Pettersson, Leif (S)

den 24 september Fråga 2013/14:14 Vägmärket ställplats av Leif Pettersson S till statsrådet Erik Ullenhag FP Transportstyrelsen har lämnat förslag till Näringsdepartementet om ett nytt trafikmärke, ställplats. Det är avsett att användas där man kan ställa upp bland annat husbilar. Jag vill nu fråga statsrådet: När kommer det nya trafikmärket att kunna tas i bruk

Inlämnad: 2013-09-24 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Regelverket kring motorcyklar

Skriftlig fråga 2013/14:11 av Pettersson, Leif (S)

den 20 september Fråga 2013/14:11 Regelverket kring motorcyklar av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Det finns ett hål i regelverket när det gäller motorcyklar som regeringen kan åtgärda. Om man vill köra upp för körkort behörighet A måste man ha en effekt på minst 40 kilowatt på sin

Inlämnad: 2013-09-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Återkallande av körkort

Skriftlig fråga 2013/14:10 av Pettersson, Leif (S)

den 19 september Fråga 2013/14:10 Återkallande av körkort av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I dag är det många som upplever sig orättvist behandlade när deras körkort dras in. Det är bland annat människor som drabbats av diabetes och även de med en adhd-diagnos. Den testutrustning

Inlämnad: 2013-09-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)