Leif Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-01-01 –
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Said and done

Ofotenbanan och Malmbanan

Interpellation 2012/13:432 av Pettersson, Leif (S)

den 21 maj Interpellation 2012/13:432 Ofotbanan och Malmbanan av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Nu har den norska regeringen givit besked. 1,6 miljoner norska kronor kommer att satsas på den utbyggda Ofotenbanan, det vill säga den svenska Malmbanans förlängning

Inlämnad: 2013-05-21 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ofotenbanan och Malmbanan

Urspårning utan redundans

Interpellation 2012/13:420 av Pettersson, Leif (S)

den 16 maj Interpellation 2012/13:420 Urspårning utan redundans av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Så var det dags igen. En urspårning har skett efter Norra stambanan med förödande effekter för näringslivet och tilltron till järnvägstransporterna som följd. Behovet av ytterligare ett

Inlämnad: 2013-05-16 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Urspårning utan redundans

Förbättrad järnvägskapacitet

Interpellation 2012/13:413 av From, Isak (S)

den 15 maj Interpellation 2012/13:413 Förbättrad järnvägskapacitet av Isak From S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Norra Sverige har många och tunga industrier som står för en stor del av landets nettoexportvärde, både direkt och indirekt via vidareförädling i mellersta och södra Sverige. Norrbotniabanan

Inlämnad: 2013-05-15 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förbättrad järnvägskapacitet

med anledning av skr. 2012/13:131 Riksrevisionens rapport om statens satsningar på transportinfrastruktur

Motion 2012/13:T17 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:T17 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2012/13:131 Riksrevisionens rapport om statens satsningar på transportinfrastruktur S11006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Konkurrensverket ges ett


Utskottsberedning: 2013/14:TU1 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:T17 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 77 kB)

Tvärbanan Arvidsjaur--Jörn

Interpellation 2012/13:307 av Pettersson, Leif (S)

den 4 mars Interpellation 2012/13:307 Tvärbanan ArvidsjaurJörn av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Under en längre tid har det inte drivits någon järnvägstrafik på tvärbanan mellan Arvidsjaur och Jörn. Banan har dessutom vid några vägpassager tagits bort. Nu visar det sig att det finns

Inlämnad: 2013-03-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tvärbanan Arvidsjaur--Jörn

med anledning av skr. 2012/13:60 Kommunikationsutrustning i fordon

Motion 2012/13:T14 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:T14 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2012/13:60 Kommunikationsutrustning i fordon S11005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommunikationsutrustning i fordon. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:TU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2012/13:T14 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 64 kB)

Möjligheterna till effektiv arbetspendling samt riksväg 97

Interpellation 2012/13:113 av Lundh Sammeli, Fredrik (S)

den 12 november Interpellation 2012/13:113 Möjligheterna till effektiv arbetspendling samt riksväg 97 av Fredrik Lundh Sammeli S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I Norrbotten, liksom i andra delar av landet som präglas av långa avstånd, är bilen en nödvändighet för att få livet att gå ihop. Bilen är ett

Inlämnad: 2012-11-12 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Möjligheterna till effektiv arbetspendling samt riksväg 97

Förhandlingsman för Norrbotniabanan

Interpellation 2012/13:104 av Pettersson, Leif (S)

den 8 november Interpellation 2012/13:104 Förhandlingsman för Norrbotniabanan av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Regeringen har aviserat att man avser att tillsätta inte en utan flera förhandlingsmän eller kvinnor för att reda ut frågorna kring en förlängning av tunnelbanan till Nacka.

Inlämnad: 2012-11-08 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förhandlingsman för Norrbotniabanan

Försvaret i Boden

Interpellation 2012/13:102 av Pettersson, Leif (S)

den 8 november Interpellation 2012/13:102 Försvaret i Boden av Leif Pettersson (S) till försvarsminister Karin Enström (M) Sedan beslutet 2010 är det svenska försvaret numer ett yrkesförsvar. Det innebär att försvaret i konkurrens med andra arbetsgivare ska rekrytera och anställa sina soldater.

Inlämnad: 2012-11-08 Besvarare: Karin Enström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvaret i Boden

med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

Motion 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem S11004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till statlig planeringsram på 522 miljarder kronor för transportinfrastruktur för perioden


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 25 avslag, 1 bifall,

Motion 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 126 kB)