Leif Pettersson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

Said and done

Neddragning av KY på medieområdet

Skriftlig fråga 2007/08:990 av Pettersson, Leif (s)

den 19 mars Fråga 2007/08:990 Neddragning av KY på medieområdet av Leif Pettersson (s) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) Jag vill fästa ministerns uppmärksamhet på ett viktigt problem. Just nu pågår en neddragning av platser och resurser till de kvalificerade yrkesutbildningarna,

Inlämnad: 2008-03-19 Besvarare: Jan Björklund (FP)

FM Log

Skriftlig fråga 2007/08:969 av Pettersson, Leif (s)

den 14 mars Fråga 2007/08:969 FM Log av Leif Pettersson (s) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Sedan några år tillbaka pågår ett arbete med att rationalisera försvarets redovisnings- och ekonomiverksamhet. Enligt det beslut som fattats ska verksamheten i framtiden bedrivas vid

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Neddragning av KY på kultur- och medieområdet

Interpellation 2007/08:505 av Pettersson, Leif (s)

den 13 mars Interpellation 2007/08:505 Neddragning av KY på kultur- och medieområdet av Leif Pettersson (s) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) Jag vill fästa ministerns uppmärksamhet på ett viktigt problem. Just nu pågår en neddragning av platser och resurser till de kvalificerade

Inlämnad: 2008-03-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Bättre och säkrare snöskoterleder

Skriftlig fråga 2007/08:953 av Pettersson, Leif (s)

den 13 mars Fråga 2007/08:953 Bättre och säkrare snöskoterleder av Leif Pettersson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Nu börjar, enligt många som bor i norr, årets bästa tid, den tid som vi kallar vårvinter. Det är då solen skiner på dagen och temperaturen stiger upp på plussidan

Inlämnad: 2008-03-13 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

med anledning av prop. 2007/08:43 Rapporteringsskyldighet av ej verkställda beslut enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, m.m.

Motion 2007/08:So8 av Marie Nordén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:So8 av Marie Nordén m.fl. (s) med anledning av prop. 2007/08:43 Rapporteringsskyldighet av ej verkställda beslut enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, m.m. s45265 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2007/08:SoU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:So8 av Marie Nordén m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Rättssäkerhet för asylsökande

Skriftlig fråga 2007/08:510 av Pettersson, Leif (s)

den 18 december Fråga 2007/08:510 Rättssäkerhet för asylsökande av Leif Pettersson (s) till statsrådet Tobias Billström (m) Sedan Utlänningsnämnden avskaffades avgörs asylärenden slutligen i domstol. Ett domstolsförfarande infördes därför att det ansågs bättre garantera en likvärdig behandling

Inlämnad: 2007-12-18 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av skr. 2007/08:39 Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer

Motion 2007/08:Ju11 av Lars U Granberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju11 av Lars U Granberg m.fl. (s) med anledning av skr. 2007/08:39 Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer s45264 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2007/08:JuSoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Ju11 av Lars U Granberg m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Förstärkning av infrastrukturen i Pajala

Skriftlig fråga 2007/08:336 av Pettersson, Leif (s)

den 23 november Fråga 2007/08:336 Förstärkning av infrastrukturen i Pajala av Leif Pettersson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Ett amerikanskt företag har efter provbryt ning långt framskridna planer på att starta gruvbrytning i Pajala av järnmalm och koppar. Två gruvor på

Inlämnad: 2007-11-23 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Kvinnokommissionen

Skriftlig fråga 2007/08:335 av Pettersson, Leif (s)

den 23 november Fråga 2007/08:335 Kvinnokommissionen av Leif Pettersson (s) till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp) Från och med 2008 är Sverige medlem i FN:s kvinnokommission. Det är ett viktigt organ för att föra jämställdheten framåt på det globala planet. Tyvärr

Inlämnad: 2007-11-23 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Gemensam bibliotekswebb

Skriftlig fråga 2007/08:334 av Pettersson, Leif (s)

den 23 november Fråga 2007/08:334 Gemensam bibliotekswebb av Leif Pettersson (s) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) Under mina besök på bibliotek i olika delar av landet möts jag ofta av samma problem. Det finns ofta en mycket liten samordning av låneverksamheten mellan biblioteken.

Inlämnad: 2007-11-23 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)