Leif Pettersson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

Said and done

Skrotbilar

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) Skrotbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur problemet med skrotbilsdumpning kan adresseras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Övergivna uttjänta bilar (skrotbilar)


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Förutsättningarna för små glesbygdskommuner

Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S) Förutsättningarna för små glesbygdskommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta ett större grepp kring små glesbygdskommuners förutsättningar och utvecklingskraft och tillkännager detta för


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Möjligheter till utbildning via lärcentra

Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S) Möjligheter till utbildning via lärcentra Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till distansutbildning via lärcentra och tillkännager detta för regeringen. Motivering God


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Strandnära lägen i glesbygd

Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S) Strandnära lägen i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta de erfarenheter av LIS-områden som Naturvårdsverket pekat på i sin granskning och förnya systemet med LIS för att öka möjligheten


Utskottsberedning: 2017/18:MJU9

Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Kontanthantering

Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en fungerande kontanthantering i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett allt


Utskottsberedning: FiU

Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Datacenter och digital industri

Motion 2017/18:587 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:587 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) Datacenter och digital industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att forma en nationell strategi för att främja investeringar inom datacenter och satsa på forskning inom datacenter


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:587 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:587 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Arvoden till nämndemän

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) Arvoden till nämndemän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över arvoden till nämndemän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nämndemannauppdraget är ifrågasatt.


Utskottsberedning: 2016/17:JuU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (pdf, 53 kB)

Främja snöskotertrafiken

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) Främja snöskotertrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja snöskotertrafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Snöskotern är något som vi inte kan tänka bort eller


Utskottsberedning: 2016/17:TU14

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (pdf, 58 kB)

Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att konsumenterna


Utskottsberedning: 2016/17:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (pdf, 55 kB)

Kontanthantering

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en fungerande kontanthantering i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett allt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)