Leif Pettersson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

Said and done

Försvarsjobb

Skriftlig fråga 2013/14:390 av Pettersson, Leif (S)

den 5 februari Fråga 2013/14:390 Försvarsjobb av Leif Pettersson (S) till försvarsminister Karin Enström (M) I medierna förekommer nu uppgifter om att Försvarsmakten ska flytta ett antal arbeten inom ekonomifunktionen från Boden till Stockholm. Dessa arbeten kom till Boden via den försvarsuppgörelse

Inlämnad: 2014-02-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Vägmärket ställplats

Skriftlig fråga 2013/14:14 av Pettersson, Leif (S)

den 24 september Fråga 2013/14:14 Vägmärket ställplats av Leif Pettersson (S) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) Transportstyrelsen har lämnat förslag till Näringsdepartementet om ett nytt trafikmärke, ställplats. Det är avsett att användas där man kan ställa upp bland annat husbilar. Jag

Inlämnad: 2013-09-24 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Regelverket kring motorcyklar

Skriftlig fråga 2013/14:11 av Pettersson, Leif (S)

den 20 september Fråga 2013/14:11 Regelverket kring motorcyklar av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Det finns ett hål i regelverket när det gäller motorcyklar som regeringen kan åtgärda. Om man vill köra upp för körkort behörighet A måste man ha en

Inlämnad: 2013-09-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Återkallande av körkort

Skriftlig fråga 2013/14:10 av Pettersson, Leif (S)

den 19 september Fråga 2013/14:10 Återkallande av körkort av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I dag är det många som upplever sig orättvist behandlade när deras körkort dras in. Det är bland annat människor som drabbats av diabetes och även de med en adhd-diagnos.

Inlämnad: 2013-09-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Kommande miljöbilsdefinition i relation till nollvisionen

Skriftlig fråga 2011/12:733 av Pettersson, Leif (S)

den 24 augusti Fråga 2011/12:733 Kommande miljöbilsdefinition i relation till nollvisionen av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Regeringen kommer snart att presentera en ny miljöbilsdefinition. Detta är betydelsefullt för att nå regeringens mål om en fossiloberoende

Inlämnad: 2012-08-24 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Säkerhetskrav i kommande miljöbilsdefinition

Skriftlig fråga 2011/12:623 av Pettersson, Leif (S)

den 1 juni Fråga 2011/12:623 Säkerhetskrav i kommande miljöbilsdefinition av Leif Pettersson (S) till miljöminister Lena Ek (C) Regeringen kommer snart att presentera en ny miljöbilsdefinition. Detta är betydelsefullt för att nå målet om en fossiloberoende fordonsflotta till år 2030.

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Lena Ek (C)

Fortsatt osäkerhet rörande besiktningsstatistik

Skriftlig fråga 2011/12:358 av Pettersson, Leif (S)

den 8 februari Fråga 2011/12:358 Fortsatt osäkerhet rörande besiktningsstatistik av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I svaret på min skriftliga fråga 2011/12:308 Möjlighet till besiktningsstatistik efter försäljningen av Bilprovningen svarar infrastrukturministern

Inlämnad: 2012-02-08 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Möjlighet till besiktningsstatistik efter försäljningen av Bilprovningen

Skriftlig fråga 2011/12:308 av Pettersson, Leif (S)

den 20 januari Fråga 2011/12:308 Möjlighet till besiktningsstatistik efter försäljningen av Bilprovningen av Leif Pettersson (S) till statsrådet Birgitta Ohlsson (FP) Regeringen har meddelat att man kommer att ge Bilprovningen i uppdrag att sälja ut två tredjedelar av besiktningsstationerna.

Inlämnad: 2012-01-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Kontroll av avgasrening på fordon efter försäljningen av Bilprovningen

Skriftlig fråga 2011/12:307 av Pettersson, Leif (S)

den 20 januari Fråga 2011/12:307 Kontroll av avgasrening på fordon efter försäljningen av Bilprovningen av Leif Pettersson (S) till miljöminister Lena Ek (C) Regeringen har meddelat att Bilprovningen vid en extra bolagsstämma den 27 januari ska ges i uppdrag att sälja två tredjedelar av

Inlämnad: 2012-01-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Trafiksäkerhetsaspekter på försäljningen av Bilprovningen

Skriftlig fråga 2011/12:306 av Pettersson, Leif (S)

den 20 januari Fråga 2011/12:306 Trafiksäkerhetsaspekter på försäljningen av Bilprovningen av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Regeringen har meddelat att Bilprovningen vid en extra bolagsstämma den 27 januari ska ges i uppdrag att sälja två tredjedelar av

Inlämnad: 2012-01-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)