Leif Pettersson(SocDem)

Leif Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 241
Title Ombudsman.
Born 1954
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866106
Email leif.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

Said and done

Arvoden till nämndemän

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) Arvoden till nämndemän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över arvoden till nämndemän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nämndemannauppdraget är ifrågasatt. Det


Utskottsberedning: 2016/17:JuU17

Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1165 av Leif Pettersson (S) (pdf, 53 kB)

Främja snöskotertrafiken

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) Främja snöskotertrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja snöskotertrafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Snöskotern är något som vi inte kan tänka bort eller låtsas


Utskottsberedning: 2016/17:TU14

Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1040 av Leif Pettersson (S) (pdf, 58 kB)

Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) Ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ursprungsmärkning av olja och oljeprodukter och ti llkännager detta för regeringen. Motivering För att konsumenterna


Utskottsberedning: 2016/17:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:991 av Leif Pettersson (S) (pdf, 55 kB)

Trafikpolisens utveckling

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S)

Interpellation 2015/16:622 Trafikpolisens utveckling av Pia Nilsson (S) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Få av våra myndigheter är så omskrivna och omtalade som Polismyndigheten. Inte minst i samband med det stora antal personer som sökt skydd i Sverige under förra året och de gränskontroller som regeringen beslutat

Inlämnad: 2016-05-03 Svarsdatum: 2016-06-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikpolisens utveckling

Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall

Interpellation 2015/16:379 av Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2015/16:379 Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Transportstyrelsen har tagit fram ett förslag som innebär förändring av regelverket för fordonsbesiktning. Förslaget innebär att det blir en utglesning av hur ofta

Inlämnad: 2016-02-04 Svarsdatum: 2016-03-01 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:379 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Transportstyrelsens förslag om utglesade besiktningsintervall

Byggstart för Norrbotniabanan

Interpellation 2015/16:351 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2015/16:351 Byggstart för Norrbotniabanan av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har tidigare uttalat att den vill börja bygga Norrbotniabanan under innevarande mandatperiod, vilket i dagsläget innebär att det blir en byggstart om senast två år. Detta står i bjärt kontrast

Inlämnad: 2016-01-29 Svarsdatum: 2016-03-01 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:351 av Helena Lindahl (C) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byggstart för Norrbotniabanan

Byggandet av Norrbotniabanan

Interpellation 2015/16:272 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:272 Byggandet av Norrbotniabanan av Edward Riedl (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Bygget av Norrbotniabanan kommer att binda ihop Umeå och Luleå samt skapa förutsättningar för en fungerande gods- och persontågsförbindelse längs norra Norrlands kust. När banan är färdig kommer den att

Inlämnad: 2015-12-11 Svarsdatum: 2016-01-26 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:272 av Edward Riedl (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byggandet av Norrbotniabanan

Kontanthantering

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en fungerande kontanthantering i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett allt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1528 av Leif Pettersson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Effektivare narkotikaklassning

Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) Effektivare narkotikaklassning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur nya preparat med narkotiska effekter kan narkotikaklassas på ett effektivare sätt för att narkotikaklassningen bättre


Utskottsberedning: 2015/16:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:474 av Linus Sköld m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Svaveldirektivet

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M)

Interpellation 2014/15:497 Svaveldirektivet av Gunnar Hedberg (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sedan den 1 januari 2015 gäller mycket hårda krav för de så kallade svavelkontrollområdena (SECA). Inom områdena, som bland annat omfattar Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen får bränslet inte innehålla mer

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svaveldirektivet