Lars Tysklind(Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 40
Title Distriktstandläkare
Born 1953
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864570
Email lars.tysklind[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2018-09-24
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Deputy member 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Housing

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Civil Law

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 –
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-12
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 – 2014-09-29

Said and done

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU JuU KU NU SfU SoU TU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU SfU SoU UbU UU 2017/18:AU1 2017/18:SoU1

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L) Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Klimathotet är en av vår tids


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2017/18:3795 av Lars Tysklind m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3795 av Lars Tysklind m.fl. (L) Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Liberalerna


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:3795 av Lars Tysklind m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3795 av Lars Tysklind m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

Klimat och hållbar tillväxt

Motion 2017/18:3730 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, KD, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3730 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, KD, L) Klimat och hållbar tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att klimatpolitiken ska bygga på långsiktiga spelregler som inte driver jobb eller utsläpp ur Sverige och EU och tillkännager


Utskottsberedning: CU MJU TU

Motion 2017/18:3730 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, KD, L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3730 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, KD, L) (pdf, 102 kB)

Utveckling och tillväxt i hela landet

Motion 2017/18:3717 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3717 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) Utveckling och tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsatt verka för att främja möjligheter att bo, leva och driva företag i hela landet och tillkännager detta


Utskottsberedning: MJU NU

Motion 2017/18:3717 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3717 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 97 kB)

Stärk rättsväsendet - fler och synligare poliser

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) Stärk rättsväsendet – fler och synligare poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha minst 25 000 poliser inom sju år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KU SfU 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 132 kB)

Upprätthåll Sveriges flygförsvar

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) Upprätthåll Sveriges flygförsvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att antalet stridsflygplan ska förbli minst 100 till antalet och att möjligheten till 160 stridsflygplan ska studeras och tillkännager


Utskottsberedning: FöU

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

En budget som håller ihop Sverige - Liberalernas budgetmotion för 2018

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) En budget som håller ihop Sverige – Liberalernas budgetmotion för 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 859 kB) Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 1320 kB)

Liberal skattepolitik för jobb och företagande

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal skattepolitik för jobb och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skattepolitikens inriktning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Här Sverige är ett land med


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 86 kB)