Lars Mejern Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 21
Title Ombudsman.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864765
Email lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Ordinary member 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2011-06-13 – 2014-10-07
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2015-06-22 – 2018-10-09
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05 (ersättare 050301-050526) och 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant näringsutskottet 05, socialutskottet 05, kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och Nordiska rådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Lars-Göran Larsson och bibliotekskanslisten Henny Högberg, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, bygg och anläggning, Karlstad, slutår 83.
  • Anställningar

    Posten, Tomteboda och Karlstad 85-87. Snickare, Diös/Siab i Karlstad 87-95. Ombudsman, Bygg 29:an i Värmland 95-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, kollektivtrafiknämnden 95-98 och tillväxtutskottet. Ledamot, fritidsnämnden 99-02 och arbetsgruppen för demokratifrågor 99-01. Ordförande, tekniska nämnden 03-. Ersättare, Region Värmland kommunalförbund 03. Suppleant, Karlstad Stadshus AB och Helax bränsleutveckling AB 05-06. Ledamot, Karlstad-Grums vattenförbund och Stiftelsen Karlstads studentbostäder 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna i Norrstrand i Karlstad och Byggfackens Socialdemokratiska förening. Ledamot, Socialdemokraterna i Värmlands distriktsstyrelse. Styrelseledamot, Bygg 29:an Värmland, LO Värmland, Värmlands Folkblad AB, Riksbyggen Värmland, TBM Utbildning AB, RYK Värmland, Byggarbetsnämnden Värmland, Byggnads förbundsfullmäktige, VVS-branchens yrkeskommitté och NTF Värmland.

Said and done

Underlätta för besöksnäringen i Västsverige

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. S Underlätta för besöksnäringen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka besöksnäringens utveckling i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Utbildning

Motion 2018/19:1975 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1975 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist båda S Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett förskolelyft och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utbildningens


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2018/19:1975 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:1975 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S) (pdf, 91 kB)

Västsvensk infrastruktur

Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Västsvensk infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en förbättrad infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 90 kB)

Infrastruktur

Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för kraftfulla investeringar i väg och järnväg och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:1788 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Isbrytning i Vänern

Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Isbrytning i Vänern Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om isbrytning samt vikten av lika konkurrens mellan hamnarna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vänern är EU:s största insjö och stora


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1769 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ungdomsmottagningar

Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. S Ungdomsmottagningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga införandet av riktlinjer och stöd för landets landsting och regioner för att säkerställa att alla ungdomar i Sveriges kommuner får tillgång till


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Bevara LSS-lagens intentioner

Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp båda S Bevara LSS-lagens intentioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intentionerna bakom LSS-lagstiftningen ska gälla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lagen om stöd


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2134 av Lars Mejern Larsson och Gunilla Svantorp (båda S) (pdf, 77 kB)

Nordiskt register för yrken inom hälso- och sjukvården

Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. S Nordiskt register för yrken inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett nordiskt register över alla som har legitimation för yrke inom hälso- och sjukvården, och


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Översyn av schablonbelopp för traktamente

Motion 2018/19:1961 av Leif Nysmed m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1961 av Leif Nysmed m.fl. S Översyn av schablonbelopp för traktamente Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av schablonbelopp för traktamente och tillkännager detta för regeringen. Motivering Traktamente är en kostnadsersättning som


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:1961 av Leif Nysmed m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1961 av Leif Nysmed m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Försäkringskassan

Motion 2018/19:2024 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2024 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Försäkringskassan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sjukförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har vi i generationer byggt upp en generell välfärd för alla och en samhällsmodell


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2024 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2024 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)