Lars Hjälmered (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 128
Title Civilingenjör.
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866414
Email lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Chair
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2013-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Committee on Industry and Trade

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy Chair 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Member 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Deputy member 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Committee on Education

    • Deputy member 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Member 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Deputy member 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Member 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2013-09-25
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2008-10-14 – 2014-10-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-09, miljö- och jordbruksutskottet 09-13, EU-nämnden 10-13 och näringsutskottet 13-14. Vice ordförande trafikutskottet 14 och näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06 och utbildningsutskottet 06 och 09-10. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 08-14.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Jan-Olof Hjälmered och fil.kand. Maud Stunek Hjälmered.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 93-96. Ekonomisk historia, pedagogik och offentlig förvaltning, Göteborgs universitet 97-01. Master of science in Mechanical Engineering, Chalmers tekniska högskola, Göteborg 98-03.
  • Anställningar

    Projektledare, Stiftelsen Sverige i Europa 03. It- och kommunikationssamordnare samt inköpsstrateg, Volvo, Trollhättan 04-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04). Ledamot, Energikommissionen. (Dir 2015:25) F.d. ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 02-06. Ersättare, kommunstyrelsen 00-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-02. Styrelseledamot, Lindholmen Utveckling AB 96-00, Göteborgs Kommunala Förvaltnings AB 07-15 och Johanneberg Science Park AB 11-15. Styrelseersättare, SGS Studentbostäder 00-06. Vice ordförande, Stadsdelsnämnd Örgryte 03-06. Styrelseersättare, Göteborgs folkhögskola 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, MUF Göteborg 98-01. Kårfullmäktig, Chalmers studentkår 01-02.
  • Litteratur

    Moderata ungdomsförbundet i Göteborg 100 år, jubileumsskrift (tillsammans med andra).

Said and done

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: KU 2018/19:FiU25 2018/19:NU7 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minskat anslag till insatser för energieffektivisering


Utskottsberedning: 2018/19:NU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 4 bifall,

Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett ökat anslag till Verket för innovationssystem:


Utskottsberedning: 2018/19:NU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , 7 bifall,

Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Ett tryggt och hållbart energisystem

Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. M Ett tryggt och hållbart energisystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att satsa på alla relevanta energislag, inklusive kärnkraft, och på forskning och demonstrationsanläggningar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Fler företag och stärkt konkurrenskraft

Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. M Fler företag och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska prioritera arbetet med regelförenklingar för företag samt kontinuerligt redovisa för riksdagen hur arbetet fortlöper


Utskottsberedning: AU KU UbU 2018/19:FiU20 2018/19:FiU22 2018/19:FiU26 2018/19:FiU34 2018/19:MJU8 2018/19:NU4 2018/19:NU7 2018/19:NU9 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 103 kB) Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 199 kB)

Regional tillväxt

Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. M Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de olika företagsstöden bör renodlas och förtydligas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2018/19:NU8

Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Sverige ska vara ett digitalt föregångsland

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska vara ett digitalt föregångsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppta trepartssamtalen mellan staten och arbetsmarknadens parter i syfte att hitta en modell för kompetensutveckling


Utskottsberedning: AU FöU KU UbU 2018/19:FiU25 2018/19:NU7 2018/19:SkU11 2018/19:SoU8 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 195 kB)

Ett ja ska vara ett ja - Sverige måste ta tag i integrationen

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. M Ett ja ska vara ett ja Sverige måste ta tag i integrationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus på jobb, språk och utbildning från dag ett och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 138 kB)

Kraftfulla åtgärder mot organiserade bilstölder och bildelsstölder

Motion 2018/19:1952 av Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1952 av Lars Hjälmered M Kraftfulla åtgärder mot organiserade bilstölder och bildelsstölder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga straffskärpningar och andra åtgärder för att komma åt organiserade bilstölder och bildelsstölder


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:1952 av Lars Hjälmered (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1952 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 75 kB)

En bättre lärarutbildning för bättre skolresultat

Motion 2018/19:1543 av Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1543 av Lars Hjälmered M En bättre lärarutbildning för bättre skolresultat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga införandet av lämplighetstest vid antagningen till lärarutbildningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1543 av Lars Hjälmered (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1543 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 75 kB)