Lars-Axel Nordell (ChrDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County
Title Verksamhetschef.
Born 1952

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Member 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-02-16 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Member 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Deputy member 2014-10-14 – 2015-11-18
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2009-01-20 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-02-10 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-12, kulturutskottet 12-15 och miljö- och jordbruksutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 09-14, kulturutskottet 09-10 och 16-, trafikutskottet 09-10, konstitutionsutskottet 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 16-. Ordförande, Riksdagens nykterhetsgrupp 10-.
  • Föräldrar

    Skulptören Axel Nordell och lärarinnan Ebba Nordell, f. Pettersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sveg, slutår 73. Socionomexamen, Högskolan i Örebro 78. Filosofi och kulturgeografi, Örebro universitet 04-05.
  • Anställningar

    Lärarvikarie och lärarassistent, Hagalundsskolan i Solna 74-75. Partiombudsman, Kristdemokraterna, Örebro län 79-91. Assistent, Frivården i Örebro 80-81. Oppositionsråd, Örebro läns landsting 83-02. Regionpolitisk utvecklingssekreterare, Kristdemokraternas riksorganisation 03-06. Verksamhetschef, studieförbundet NBV, Örebro län 06-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Örebro län 95-98, ersättare 99-02. Styrelseledamot, Länsarbetsnämnden 99-01. Ledamot, Fängelseutredningen SOU 1993:76 och SOU 1994:5 92-94. Ledamot, Regionberedningen SOU 1993:97 och SOU 1995:27 92-95.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, landstingsstyrelsen, Örebro läns landsting, 83-02, ersättare 82-84. 2:e vice ordförande, landstingets miljö- och hälsopolitiska delegation 92-94. Ledamot, landstingets hälso- och sjukvårdspolitiska delegation 95-98. 2:e vice ordförande, landstingets regionala beredning 99-02 och landstingets beredning för funktionshinder och handikapp 03-06. Styrelseledamot, Landstingsfastigheter AB, Örebro 92-94. Vice ordförande, landstingsförbundets regionala beredning 99-01. Ledamot, SKL:s beredning för Tillväxt och regionutveckling, TRU 01-02. Ledamot, regionförbundets fullmäktige, Örebro län 06-10. Ersättare, EU:s övervakningskommitté för Leader-plus-projekt 01-04. Ledamot, Strukturfondspartnerskapet för Östra Mellansverige 08-09.
  • Bostadsort

    Örebro

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Tystnadsplikten inom själavården

Interpellation 2017/18:576 av Lars-Axel Nordell (KD)

Interpellation 2017/18:576 Tystnadsplikten inom själavården av Lars-Axel Nordell KD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I samband med riksdagens allmänna motionstid väckte undertecknad en motion om tystnadsplikten för tolkar motion 2017/18:52I motionen konstaterar jag att tolkars tystnadsplikt regleras

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:576 av Lars-Axel Nordell (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tystnadsplikten inom själavården

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att klimatpolitiken ska sträva efter att uppnå minskade utsläpp med bibehållen god ekonomisk tillväxt


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap – en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och vid behov vidta åtgärder som syftar till att säkerställa att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med konkreta förslag


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter

Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att införa rökförbud i fler utomhusmiljöer avsnitt 10.1 i propositionenRiksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2018/19:SoU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)