Lars-Arne Staxäng(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 128
Title Lokförare
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865261
Email lars-arne.staxang[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31

Said and done

Det digitala utanförskapet

Skriftlig fråga 2017/18:566 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2017/18:566 Det digitala utanförskapet av Lars-Arne Staxäng (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) SVT Nyheter skrev den 9 januari om att ca 400 000 äldre personer i Sverige lever i ett digitalt utanförskap. Detta enligt forskningsprojektet Ung teknik, äldres vardag på Linnéuniversitetet. Enligt forskningen

Inlämnad: 2018-01-09 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:566 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 80 kB)

Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst (RUT) i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Åldringsbrott

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2017/18:254 Åldringsbrott av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Det är mycket sorgligt och förargande att läsa och höra om människor med funktionsnedsättning och äldre personer som på ett utstuderat sätt utsätts för rån, stöld och fysiska angrepp. Under

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldringsbrott

Ett utvidgat tjänstemannaansvar

Interpellation 2017/18:172 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2017/18:172 Ett utvidgat tjänstemannaansvar av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Det finns i dag ett behov av en översyn av den lagstiftning som berör statliga och kommunala tjänstemän och deras tjänstemannaansvar. Det enskilda tjänstemannaansvaret regleras

Inlämnad: 2017-11-17 Svarsdatum: 2018-02-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:172 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 76 kB)

Förstärkt vittnesskydd

Interpellation 2017/18:130 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2017/18:130 Förstärkt vittnesskydd av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Hot mot vittnen hotar på sikt att urholka hela det svenska rättsväsendet. Hot mot vittnet i en rättsprocess har länge varit ett växande problem i Sverige. Detta förekommer bland annat

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:130 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förstärkt vittnesskydd

Internationella kriminella nätverk i Sverige

Skriftlig fråga 2017/18:225 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2017/18:225 Internationella kriminella nätverk i Sverige av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) SVT Nyheter rapporterade den 1 november om internationella ligor som kommer till Sverige för att begå brott. Enligt SVT säger polisen att antalet ligor som kommer till

Inlämnad: 2017-11-06 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:225 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 87 kB)

Återvändande svenska IS-terrorister

Skriftlig fråga 2017/18:173 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2017/18:173 Återvändande svenska IS-terrorister av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Säpo kan uppemot 300 svenska medborgare ha rest till Syrien och Irak för att bli en del av terroristgruppen Islamiska staten (IS). Säpo har tidigare beräknat att cirka

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:173 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 79 kB)

Rån mot elektronikkedjor

Skriftlig fråga 2017/18:142 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2017/18:142 Rån mot elektronikkedjor av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) SR Ekot rapporterade den 19 oktober att rån mot elektronikkedjor har ökat det senaste året. Detta enligt siffror som arbetsgivarorganisationen Svensk Handel har tagit fram. Enligt Svensk

Inlämnad: 2017-10-23 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:142 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om effektiviseringar på Migrationsverket


Utskottsberedning: 2017/18:SfU4

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 94 kB)