Larry Söder(ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 156
Title Redovisningsekonom.
Born 1969
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864368
Email larry.soder[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-04-25 – 2018-09-24
    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Committee on Taxation

    • Member 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2017-02-16 – 2018-09-24

Said and done

Dynamiska effekter i budgeten

Skriftlig fråga 2017/18:263 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:263 Dynamiska effekter i budgeten av Larry Söder (KD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Det budgetpolitiska ramverket behöver vara stabilt över tid. För att vara det behöver den vara väl förankrad i de faktiska inkomster och utgifter som mest sannolikt kommer av olika politiska reformer.

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:263 av Larry Söder (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen senast den 1 juli 2019 bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU4

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 71 kB)

Behovet av fler ledarhundar

Skriftlig fråga 2017/18:98 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:98 Behovet av fler ledarhundar av Larry Söder (KD) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Det finns ca 270 ledarhundar, och det behövs fler. Varje år utbildas ca 34 hundar och betydligt fler pensioneras. Det innebär att det sakta men säkert blir färre hundar som är i aktivt arbete. Kön för att få en ledarhund

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:98 av Larry Söder (KD) (pdf, 76 kB)

Polisutbildning i Västsverige

Skriftlig fråga 2017/18:97 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:97 Polisutbildning i Västsverige av Larry Söder (KD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Vi behöver fler poliser i Sverige. Förutom att göra det attraktivare att bli polis behöver vi även göra det så attraktivt att vara polis att de som i dag är poliser vill stanna kvar i yrket.

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:97 av Larry Söder (KD) (pdf, 78 kB)

Fyrspår genom Halland - en framtidsfråga för Västsverige

Skriftlig fråga 2017/18:96 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:96 Fyrspår genom Halland – en framtidsfråga för Västsverige av Larry Söder (KD) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Vikten av att kunna transportera varor och människor blir allt större. För ett läns utveckling är infrastrukturen navet i en lyckad framtid. I Halland är både järnvägar och bilvägar

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:96 av Larry Söder (KD) (pdf, 80 kB)

Stoppa allt ekonomiskt bistånd till den palestinska myndigheten tills stödet för terrorism upphör

Motion 2017/18:3620 av Larry Söder (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3620 av Larry Söder (KD) Stoppa allt ekonomiskt bistånd till den palestinska myndigheten tills stödet för terrorism upphör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige snarast bör upphöra med sitt ekonomiska bistånd till den


Utskottsberedning: 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3620 av Larry Söder (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3620 av Larry Söder (KD) (pdf, 58 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera


Utskottsberedning: FöU NU 2017/18:FiU1 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KU33 2017/18:TU1 2017/18:TU4 2017/18:TU5 2017/18:TU6

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 104 kB) Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 220 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)

Uppföljning av lagstiftning

Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Uppföljning av lagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över tullagen i syfte att utreda hur den påverkat kostnaderna för små företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1

Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3726 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 73 kB)

Företrädaransvar och anstånd i skattemål

Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) Företrädaransvar och anstånd i skattemål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utöka uppdraget till Statskontoret och att uppdraget i sin helhet ska redovisas före den 1 april


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3725 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 75 kB)