Krister Örnfjäder (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kalmar County, Bench 60
Title Sjukvårdsbiträde
Born 1952
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864790
Email krister.ornfjader[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Chair
    • Nominations Committee

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1993-01-26 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Alternate member 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Alternate member 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Deputy member 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Deputy member 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Deputy member 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Committee on Education

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Member 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Deputy member 1993-02-18 – 1994-01-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Chair 2014-11-04 –
    • Member 2014-10-28 – 2014-11-04
    • First Deputy Chair 2010-11-17 – 2014-10-28
    • First Deputy Chair 2008-03-26 – 2010-10-04
    • Member 2002-12-19 – 2008-03-26
    • Nominations Committee

    • Member 2014-09-29 –
    • Member 2006-10-02 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 92 och 93- (ersättare 920317-920531, 921126-921231 och 930111-930125). Ledamot utbildningsutskottet 94, trafikutskottet 94-06, näringsutskottet 06-14 och utrikesutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 92-94 och 06-, utbildningsutskottet 93-02, justitieutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14, näringsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15-. Ledamot riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 02-08, 1:e vice ordförande 08-14, ordförande 14-. Ledamot riksdagens valberedning 06-10 och 14-. Ledamot, exekutivkommittén för Interparlamentariska unionen 09-13, ordförande Budgetkommittén 11-13, ordförande styrgruppen för WTO:s parlamentariska konferens 14-.
  • Föräldrar

    Grovarbetaren Tore Örnfjäder och May Spångberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 77.
  • Anställningar

    Sjukvårdsbiträde. Kommunalråd, Västervik 89-93.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Kalmar län 87-90 och Länsstyrelsen i Kalmar län 89-94. Vice styrelseordförande, Luftfartsverket 96-04. Ledamot, vuxenutbildningsnämnden i Kalmar län 77-79. Ledamot, Hälsodatakommittén 93-95 och Sjösäkerhetskommittén 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 74-. Ledamot, kommunstyrelsen 74-93, 1:e vice ordförande 86-88, ordförande 89-91, 2:e vice ordförande 92-93. Ledamot, fritidsnämnden 74-79, socialnämnden, 1:e vice ordförande 80-86 och valberedningen 89-94, vice ordförande 92-94.

Said and done

Vuxenutbildning

Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson båda S Vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av den kommunala yrkesinriktade vuxenutbildningen för att klara arbetsmarknadens behov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S) (pdf, 64 kB)

Skador orsakade av skarven

Motion 2017/18:3300 av Krister Örnfjäder (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3300 av Krister Örnfjäder S Skador orsakade av skarven r Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om begränsning av antalet skarvar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan många år nu så har det pågått en diskussion om Skarvens


Utskottsberedning: 2017/18:MJU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3300 av Krister Örnfjäder (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3300 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 60 kB)

Korrespondensgymnasiet i Torsås

Motion 2017/18:2213 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2213 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi båda S Korrespondensgymnasiet i Torsås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge Korrespondensgymnasiet möjlighet att bedriva riksrekryterande distansundervisning på gymnasienivå utan


Utskottsberedning: 2017/18:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2213 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2213 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S) (pdf, 75 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Lokalisering av statlig verksamhet samt ökad statlig närvaro i Kalmar län

Motion 2017/18:2641 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2641 av Lena Hallengren m.fl. S Lokalisering av statlig verksamhet samt ökad statlig närvaro i Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lokalisering av statlig verksamhet samt ökad statlig närvaro i Kalmar län och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2641 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2641 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Förutsättningar för förvaltning av det rullande kulturarvet

Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2693 av Isak From m.fl. S Förutsättningar för förvaltning av det rullande kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av samverkan för bevarandet av det rullande kulturarvet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2693 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet – särskilt


Utskottsberedning: 2017/18:KU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Boendeformen kooperativ hyresrätt

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. S Boendeformen kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla upplåtelseformen kooperativ hyresrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk bostadsmarknad står inför


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företagandet

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. S Det arbetsintegrerande sociala företagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerade sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU4 2017/18:FiU34 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter

Motion 2017/18:1831 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1831 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi båda S Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta möjliggöra för högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1831 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1831 av Krister Örnfjäder och Laila Naraghi (båda S) (pdf, 71 kB)