Kalle Olsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jämtland County, Bench 79
Title Ledarskribent/Politisk redaktör
Born 1984
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864250
Email kalle.olsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2019-01-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-12-13 – 2019-01-13
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-12-12
    • Committee on Defence

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Deputy member 2014-10-28 – 2018-10-28
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Ruben Olsson och Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasium, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.

Said and done

Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetensförsörjning på gles- och landsbygd och tillkännager detta för regeringen. Motivering De utmaningar


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Investeringsmedel mellan länstransportplanerna

Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2146 av Kalle Olsson S Investeringsmedel mellan länstransportplanerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över fördelningen av investeringsmedel mellan länstransportplanerna samt grunderna för prioritering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S) (pdf, 73 kB)

Myndigheters regionalpolitiska ansvar

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Myndigheters regionalpolitiska ansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över statens regionalpolitiska ansvar och tillkännager detta för regeringen. Motivering För alla statliga myndigheter


Utskottsberedning: 2018/19:NU8

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Kooperativt företagande

Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperativt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör få i uppdrag att se över möjligheten att de regleringsbrev och instruktioner som riktas till näringslivsfrämjande myndigheter också


Utskottsberedning: 2018/19:NU7

Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Statliga servicekontor i hela landet

Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Statliga servicekontor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stärka närvaron av statlig service i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Lokala sparbanker

Motion 2018/19:1808 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1808 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Lokala sparbanker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över sparbankernas möjligheter att ta in externt kapital och tillkännager detta för regeringen. Motivering Organiserade verksamheter som


Utskottsberedning: 2018/19:FiU22

Motion 2018/19:1808 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1808 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Öka andelen byggande i trä

Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Öka andelen byggande i trä Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att öka andelen byggande i trä och tillkännager detta för regeringen. Motivering I British Columbia


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företaget

Motion 2018/19:2027 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2027 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Det arbetsintegrerande sociala företaget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerande sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och tillkännager


Utskottsberedning: AU 2018/19:FiU34 2018/19:NU7

Motion 2018/19:2027 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2027 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 97 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Hela landet ska kompetensförsörjas

Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg båda S Hela landet ska kompetensförsörjas Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en jämnare fördelning av utbildningsplatser till högre utbildning och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 81 kB)