Julia Kronlid (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 83
Title Socialpedagog.
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866505
Email julia.kronlid[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-05-15 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-03-21 – 2017-05-14
    • Ordinary member 2017-03-19 – 2017-03-20
    • Ledig 2016-06-14 – 2017-03-18
    • Ordinary member 2013-09-25 – 2016-06-13
    • Ledig 2013-03-11 – 2013-09-24
    • Ordinary member 2011-04-18 – 2013-03-10
    • Ledig 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2010-10-11
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Member 2011-04-21 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2010-11-25
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-11-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 –
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member 2014-11-01 – 2016-04-05
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 10 och 11-16. Suppleant sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 11, 12, 13, 14 och 16 och EU-nämnden 14-. Ledamot krigsdelegationen 14-, Europarådets svenska delegation 14-16 och Utrikesnämnden 14-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Leif Dolk och sömmerskan Elisabet Dolk, f. Leidefors.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Njudungs gymnasieskola i Vetlanda 96-99. Sociala omsorgsprogrammet, inriktning socialpedagogiskt behandlingsarbete, Örebro universitet 05-09.
  • Anställningar

    Undersköterska (deltid), Mogärde servicehus, Vetlanda 97-99. Undersköterska (deltid), Karolinska sjukhuset, Stockholm 99-00. Elevassistent, Stefanskolan, Stockholm 00-02. Vårdare gruppbostad, Botkyrka kommun 02-03. Biståndsarbetare, SIL-Summer Institute of Linguistics, Papua Nya Guinea 04-05. Skötare (deltid), Allmänpsykiatrin, Örebro läns landsting 07-08. Behandlingsassistent (deltid), Runnagården Örebro, Statens institutionsstyrelse 08. Behandlingsassistent, Skäbo HVB-hem Staffansbo vård AB 09. Behandlingsassistent, Avd. 3 Allmänspsykiatrin, Örebro läns landsting 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 10-11. Ledamot, Skolnämnden Nordost 10-11 och gymnasienämnden 10-11. Ersättare, Örebro läns landsting 10-. Ersättare, Strängnäs stift 09-. Ledamot, Glanshammar kyrkofullmäktige 09-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice partiordförande, Sverigedemokraterna 15-. Invald i Sverigedemokraternas verkställande utskott.

Said and done

Ändrad praxis för sena aborter

Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD Ändrad praxis för sena aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändrad praxis vid sena aborter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att kvinnor i Sverige har en möjlighet att


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 81 kB)

Samvetsfrihet för vårdpersonal

Motion 2018/19:2478 av Julia Kronlid och Angelica Lundberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2478 av Julia Kronlid och Angelica Lundberg båda SD Samvetsfrihet för vårdpersonal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en lagstadgad rätt till samvetsfrihet för vårdpersonal i enlighet med resolution 1763 från Europarådet vad gäller


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2478 av Julia Kronlid och Angelica Lundberg (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2478 av Julia Kronlid och Angelica Lundberg (båda SD) (pdf, 77 kB)

Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka det förebyggande arbetet för att stötta kvinnor vid en oönskad graviditet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning


Utskottsberedning: 2018/19:SfU1

Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utgiftsområde 12 fördelar


Utskottsberedning: 2018/19:SfU3

Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning Utgiftsområde 11 finansierar Pensionsmyndighetens


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa

Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka kompetensen för bättre bemötande vid psykisk ohälsa


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Budgetproposition för 2019

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetproposition för 2019 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Sammanfattning 2 Inledning 2.1 Budgeten i praktiken 3 Hälso- och sjukvård 3.1 Tillgänglighet ett akut problem 3.2 Patienträttsgaranti 3.3 Stärk patienternas rättsliga


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1190 kB) Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1346 kB)

Barnvänlig familjepolitik

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. SD Barnvänlig familjepolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning 2 Ekonomisk trygghet för barn och familjer 2.1 Besök hos mödravården 2.2 Graviditetspenning 2.3 Bidrag till förstföderskor 2.4 Stoppa kvotering i föräldraförsäkringen


Utskottsberedning: AU CU JuU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 159 kB)

Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:1649 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1649 av Julia Kronlid m.fl. SD Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa straffskatten för pensionärer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SkU 2018/19:SfU2

Motion 2018/19:1649 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1649 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)